Így iktasd ki a mikroműanyagokat az otthonodból
Mindennapi életünkben a mikroműanyagok kikerülhetetlen valósággá váltak. Ezek az apró, szabad szemmel láthatatlan részecskék a nagyobb műanyag tárgyak lebomlásából származnak. A mikroműanyagok széles körű jelenléte jelentős egészségügyi aggályokat vet fel, többek között a szívbetegségek, a termékenységi problémák, a rák és még a spermiumok számának csökkenésével is összefüggésbe hozható. Egy 2019-es tanulmány kimutatta, hogy az emberek évente akár 52 000 mikroműanyag-részecskét is elfogyasztanak otthonunkban, ahol csak tudunk érdemes tehát mikroműanyag elternatívák alkalmazását bevezetnünk.
A mikroműanyagok öt milliméternél kisebb műanyagdarabkák. Ezek a részecskék a környezet minden szegletébe behatoltak, az óceánoktól a talajig, és most már az otthonunkba is. Az élelmiszereken, a vízen, sőt még a belélegzett levegőn keresztül is bejutnak a szervezetünkbe. A közelmúltban megnövekedett közérdeklődés hangsúlyozza a probléma kezelésének sürgősségét. Az Új-Mexikói Egyetem kutatásai globális beszélgetést indítottak el a mikroműanyagok forrásairól és arról, hogy miként csökkenthetjük az egészségünkre gyakorolt hatásukat.
A konyha: A mikroműanyagok forró pontja
Bár a mikroműanyagok mindenütt jelen vannak, néhány hétköznapi háztartási cikk jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy jelen legyenek az étrendünkben. Az egyik ilyen tárgy a műanyag vágódeszka. Az Amerikai Kémiai Társaság (ACS) tanulmányai kimutatták, hogy a műanyag vágódeszkák használata évente körülbelül 79,4 millió polipropilén mikroműanyagnak teheti ki az embereket.
Mikroműanyag alternatívák:
Az edzett üveg vágódeszkák praktikus és megfizethető megoldást jelentenek. Könnyen tisztíthatók és jellemzően nem tartalmaznak mikroműanyagot. Egyes márkák tartós papírszálakból készült vágódeszkákat is kínálnak, amelyek egy másik műanyagmentes alternatívát jelentenek.
Mikrohullámú sütőben használható műanyagok
A “mikrohullámú sütőestén is biztonságos” címkével ellátott termékek a mikroműanyagok másik gyanútlan forrását jelentik. Az ételek melegítése ezekben az edényekben jelentős mikroműanyag-szennyeződéshez vezethet. A Nebraska-Lincoln Egyetem kutatása szerint bizonyos mikrohullámú sütőben is biztonságosan használhatónak minősített műanyag csomagolású ételek négyzetcentiméterenként akár 4 millió mikroműanyag-részecskét is tartalmazhatnak. Mikroszkóp alatt ezek a részecskék a tenyésztett vesesejtek akár 75 százalékát is elpusztították, ami komoly aggodalomra ad okot az emberi egészségre gyakorolt lehetséges hatásukkal kapcsolatban.
Mikroműanyag alternatívák:
A kockázat csökkentése érdekében kerüljük az élelmiszerek műanyag edényekben történő melegítését. Ehelyett válasszunk üveg- vagy kerámiaedényeket.
Jégkockatartók: Egy figyelmen kívül hagyott forrás
A műanyag jégkockatartók ugyan kevésbé kutatottak, de szintén hozzájárulhatnak a mikroműanyag-szennyezéshez. A fagyasztás és felolvasztás következtében a műanyag lebomolhat, és mikroműanyag kerülhet a vízbe.
MIkroműanyag alternatívák:
Fontoljuk meg szilikon vagy rozsdamentes acél jégkockatartók használatát. Ezek az anyagok tartósak, könnyen tisztíthatók és mentesek a műanyaggal kapcsolatos kockázatoktól.
Lépések a mikroműanyag-expozíció csökkentésére
1. Válts természetes anyagokra: Használj fa vagy bambusz, üveg, vagy rozsdamentes acél edényeket és tárolóedényeket. Ezek az anyagok biológiailag lebomlanak, és nem bocsátanak ki mikroműanyagokat.
2. Szűrd a vizet: Fektess be egy jó minőségű vízszűrőbe, amelyet úgy terveztek, hogy eltávolítsa a mikroműanyagokat.
3. Válassz friss, csomagolatlan élelmiszereket: Ahol csak lehet, vásárolj friss termékeket, és kerüld a műanyagba csomagolt árukat. Ez nemcsak a mikroműanyag-bevitelt csökkenti, hanem a környezetet is segíti.
4. Újrahasznosítás és újrahasználat: Hasznosítsd újra helyesen hasznosítja a műanyagokat, és az egyszer használatos termékek helyett válassz újrahasználható tárgyakat.
A mikroműanyagok elterjedtsége otthonainkban és étrendünkben egyre nagyobb aggodalomra ad okot, hiszen óriási mennyiségben mutatták ki őket az emberi agyszövetben. Erről ITT olvashatsz. A fő források azonosításával és egyszerű, fenntartható gyakorlatok alkalmazásával jelentősen csökkenthetjük a kitettségünket. Bár a mikroműanyagok teljes kiküszöbölése szinte lehetetlen, a proaktív lépések megtétele segíthet egészségünk és környezetünk védelmében. Az általunk használt anyagokkal és az általunk fogyasztott termékekkel kapcsolatos tájékozott döntések meghozatala alapvető fontosságú az egészségesebb jövő érdekében.
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!