
Villámcsapás? Jöhet! – Ez a trópusi fa nemcsak túléli, hanem élvezi is
Míg az emberek igyekeznek elkerülni a villámcsapásokat, a közép- és dél-amerikai esőerdők egyik óriása, a Dipteryx oleifera, más néven almendro fa, úgy tűnik, kifejezetten profitál belőle. Az akár 50 méteresre is megnövő fa nemcsak hogy ellenáll a villámcsapásnak, de úgy tűnik, kifejezetten hasznát látja ennek a természet egyik legpusztítóbb jelenségének.
Villámcsapás – átok vagy áldás?
Evan Gora ökológus a New York állambeli Cary Ökoszisztéma-kutató Intézettől éveken át tanulmányozta a villám hatását a panamai esőerdők fáira. Általános vélekedés, hogy a villámcsapás egy fa számára végzetes – sokszor valóban az is. A vizsgált fák 64%-a elpusztult két éven belül a villámcsapás után.
Ám a kilenc vizsgált almendro fa esetében más volt a helyzet: többségük túlélte a csapást, minimális sérüléssel. Sőt, ezek a fák sokkal jobban teljesítettek a „baleset” után, mint korábban.
Túlélésből előny: miért jó ez a fának?
A kutatás meglepő következtetése az volt, hogy a villámcsapás megtisztítja a fa környezetét. A becsapódás nemcsak a fát éri, hanem annak közvetlen környezetét is: az almendro körül lévő kisebb fák – amelyek versenyeztek vele a vízért, fényért és tápanyagokért – gyakran elpusztultak.
De ez még nem minden. A fát borító parazita liánok – amelyek szó szerint „ellopták” a napfényt – szintén megsínylették a villámot. A liánok 78%-a elpusztult, így a fa fellélegezhetett.
A fa, amely vonzza a villámokat?
Az almendro nemcsak túléli, hanem úgy tűnik, kifejezetten hajlamos a villámcsapásra. Magas, széles koronája miatt természetes villámhárítóként működik. A kutatók azt gyanítják, hogy evolúciós előnyként fejlődött ki ez a tulajdonsága – mintha a fa „tudná”, hogy a villámcsapás végső soron a túlélését és hosszú életét szolgálja.
Számítások szerint egy átlagos almendro élete során öt villámcsapást is elszenvedhet. És úgy tűnik, ez kell is ahhoz, hogy akár 300 évig is élhessen.
Mit tanulhatunk az almendro példájából?
A tanulmány nemcsak az almendro különleges képességére világított rá, hanem arra is, hogy a természet mennyire alkalmazkodó és komplex. Elképzelhető, hogy más fajok is képesek lehetnek hasonló előnyt kovácsolni a látszólag káros hatásokból.
Allan Carroll, a Brit Columbia Egyetem zavarekológusa szerint a kutatás „egészen újszerű, és jelentős mértékben bővíti a növények evolúciójáról alkotott tudásunkat.”
Egy új nézőpont: a villám, mint ökológiai eszköz
Az almendro esete rávilágít arra, hogy az, amit mi veszélyesnek és pusztítónak látunk, a természetben akár életmentő és megújító erő is lehet. A villám nemcsak rombol, hanem – legalábbis egyeseknek – tisztít, sőt, lehetőséget teremt a növekedésre.
És ki tudja? Lehet, hogy a jövő ökológusai újraértelmezik majd a villámcsapást – nem mint végzetes eseményt, hanem mint a növekedés és túlélés egyfajta katalizátorát.
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!