arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

A mikroműanyagok jelenléte a vizeinkben egyre súlyosabb környezeti problémát jelent. Ezek az apró műanyag részecskék nemcsak az élővilágra, hanem az emberi egészségre is káros hatással lehetnek. A hagyományos víztisztítási módszerek gyakran szintetikus anyagokat alkalmaznak, amelyek további környezeti terhelést okozhatnak.

A texasi Tarleton Állami Egyetem kutatói, Dr. Rajani Srinivasan vezetésével, alternatív megoldást kerestek erre a problémára. Vizsgálataik során felfedezték, hogy két közismert növény, az okra (Abelmoschus esculentus) és a görögszéna (Trigonella foenum-graecum) kivonatai hatékonyan képesek eltávolítani a mikroműanyagokat a vízből.

Hogyan működik a természetes tisztítás?

A kutatók az okra és a görögszéna poliszacharid tartalmát használták fel, amelyek természetes, ragadós anyagok. Ezek a poliszacharidok képesek megkötni a mikroműanyagokat, majd azokkal együtt leülepedni, így eltávolíthatók a vízből. A laboratóriumi kísérletek során az alábbi eredményeket tapasztalták:

  • A görögszéna kivonata akár 93%-os hatékonysággal távolította el a mikroműanyagokat.

  • Az okra kivonata 67%-os hatékonyságot mutatott.

  • A két kivonat kombinációja 70%-os eltávolítási arányt ért el mindössze 30 perc alatt.

További tesztek során különböző víztípusokban is vizsgálták a módszer hatékonyságát:

  • Tengervízben az okra kivonata bizonyult a leghatékonyabbnak (80%).

  • Talajvízben a görögszéna kivonata érte el a legjobb eredményt (80-90%).

  • Édesvízben a két kivonat kombinációja 77%-os hatékonyságot mutatott.

Miért előnyös ez a módszer?

A hagyományosan használt poliakrilamid, bár hatékony, szintetikus eredetű és potenciálisan toxikus anyag. Ezzel szemben az okra és a görögszéna kivonatai:

  • Természetes eredetűek és lebomlóak.

  • Nem hagynak hátra káros melléktermékeket.

  • Könnyen integrálhatók a meglévő víztisztító rendszerekbe.

Dr. Srinivasan hangsúlyozta, hogy ezek a természetes kivonatok nemcsak hatékonyak, hanem biztonságosabbak is a környezet és az emberi egészség szempontjából.

A jövő kilátásai

A kutatás eredményei ígéretesek, de további vizsgálatok szükségesek a módszer ipari méretű alkalmazásához. A cél egy olyan környezetbarát és hatékony víztisztítási eljárás kidolgozása, amely képes csökkenteni a mikroműanyagok jelenlétét a vízforrásainkban.

A tanulmány részletes eredményei az ACS Omega tudományos folyóiratban jelentek meg.

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!