
Terjed a fogyasztószerek mikroadagolása – de vajon tényleg működik?
Terjed a fogyasztószerek mikroadagolása – de vajon tényleg működik?
Egyre többen próbálkoznak alacsony dózisú GLP-1 gyógyszerekkel a súlycsökkentés, gyulladáscsökkentés vagy akár a hosszú élet reményében. De van alapjuk ezeknek a reményeknek?
Amikor Madison Burgess testsúlya elérte a 91 kilogrammot, úgy döntött: ideje komolyan venni a fogyást. Elkezdte szedni az Ozempic nevű gyógyszert – és már a kezdő, alacsony dózis mellett is meglepően gyorsan, egy héten belül több mint 2 kilogrammot fogyott.
A gondok akkor kezdődtek, amikor az ajánlott adagolás szerint emelte a dózist. A 25 éves michigani egészségügyi adminisztrátor erős mellékhatásokat tapasztalt: székrekedés, hányinger, hasmenés, reflux. „A nagyobb adagokat egyszerűen nem bírtam” – mesélte. Ezután visszatért az alacsonyabb dózishoz, hátha így is működik a szer – mellékhatások nélkül.
És ezzel nem volt egyedül.
Mi az a mikroadagolás – és miért alkalmazzák fogyasztószerekkel?
A „mikroadagolás” (microdosing) fogalmát eddig főként a pszichedelikus szerek – például LSD vagy pszilocibin – kapcsán ismertük. A lényege: nagyon kis mennyiségek szedése rendszeresen, abban a reményben, hogy a szer jótékony hatásait megkapjuk, de a mellékhatásokat elkerüljük.
Most azonban ez a trend a fogyasztószerek világába is begyűrűzött.
Egyre többen próbálják alacsony dózisban szedni az olyan GLP-1 agonistákat, mint a Wegovy, Ozempic vagy Mounjaro. Ezeket a gyógyszereket eredetileg 2-es típusú cukorbetegség kezelésére fejlesztették ki, de gyorsan népszerűvé váltak a fogyásban elért lenyűgöző eredményeik miatt.
A mikroadagolás motivációi változatosak:
-
Súlycsökkentés mellékhatások nélkül: Sokan tapasztalják, hogy az ajánlott dózis túl erős, és emésztőrendszeri problémákat okoz. Az alacsonyabb adag viszont „elégnek” tűnik a fogyáshoz is – legalábbis eleinte.
-
Gyulladáscsökkentő hatás: Egyes kutatások szerint ezek a szerek csökkenthetik a krónikus gyulladást, amely számos betegség (pl. szív-érrendszeri problémák, autoimmun zavarok) alapja lehet.
-
Agyra és szívre gyakorolt hatás: Egyes tanulmányok szerint a GLP-1 agonisták javíthatják a szív egészségét és akár a kognitív funkciókat is.
-
Hosszú élet reménye: Tech-milliárdosok és biohacker influenszerek – például Bryan Johnson – szerint a mikroadagolás hozzájárulhat a hosszabb, egészségesebb élethez.
-
Hollywoodi csodaeszköz: A pletykák szerint sok híresség alacsony dózisban használja ezeket a szereket, hogy formába lendüljön egy-egy forgatás vagy fotózás előtt.
De működik is?
A mikroadagolás jelenleg nem része az engedélyezett terápiás gyakorlatnak. A gyártók által ajánlott dózisok mögött klinikai vizsgálatok állnak, míg az alacsonyabb adagolás hatásait csak kevesen kutatták.
A tapasztalatok vegyesek:
-
Egyesek már kis dózisban is látványos súlycsökkenést tapasztalnak – főként azok, akik nagyobb testsúllyal indulnak.
-
Másoknál viszont a hatás nem tartós, és a test gyorsan alkalmazkodik az alacsonyabb adaghoz.
Az egyik legnagyobb kihívás, hogy a mellékhatások egyénenként nagyon eltérőek, és sokszor már a kezdeti dózisnál is jelentkezhetnek kellemetlen tünetek.
A tudomány jelen állása
Bár a GLP-1 agonistákról egyre több pozitív adat jelenik meg – például a szívbetegségek megelőzésében vagy a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében –, a mikroadagolás specifikusan még kevéssé kutatott terület.
A szakértők óvatosságra intenek:
„Ezek a szerek erős hatással vannak az anyagcserére és a hormonrendszerre, így az adagolás megváltoztatása orvosi felügyelet nélkül nem ajánlott” – mondja dr. Jennifer Ashton, endokrinológus.
Mit érdemes észben tartani?
-
A mikroadagolás nem hivatalosan ajánlott alkalmazási mód.
-
Egyéni tapasztalatokra nem szabad kizárólag alapozni.
-
Mindenképp orvosi konzultáció szükséges, mielőtt valaki változtat a dózison – akár felfelé, akár lefelé.
-
A hatásosság egyénenként változó – ami működik az egyiknél, nem biztos, hogy beválik másnál.
A mikroadagolás mint módszer kétségkívül új színt hoz a fogyókúrás gyógyszerek világába. Sokan remélik, hogy így elkerülhetik a kellemetlen mellékhatásokat, miközben kihasználják a gyógyszer előnyeit. A tudomány viszont még csak most kezdi feltérképezni, mi az igazság ezek mögött a remények mögött.
Addig is: óvatosság, tudatosság és orvosi konzultáció – ezek legyenek az alapelvek minden ilyen kísérlet előtt.
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!