arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube
HTML5 Banner
Visit Planetz

Bár a jelenlegi eszközeinkkel jóval felkészültebben tudunk ellenállni egy árvíznek, azért az árvízhelyzetek kiszámíthatatlanok így jó, ha fel vagyunk a legrosszabbra is készülve. Akik árvízveszélyes területen élnek, fontos, hogy ne becsüljék alá a fenyegetést, és még a legrosszabb forgatókönyvet is számításba vegyék. Íme egy részletes útmutató arra vonatkozóan, hogy mit kell tennünk ilyenkor,  hogyan őrizhetjük meg biztonságunkat, és hogyan minimalizálhatjuk a lehetséges károkat ilyen helyzetekben.

A felelős kommunikáció fontossága

Az árvízveszélyes helyzetekben a pánik és az ellenőrizetlen információk terjesztése veszélyes lehet. Mindenkinek fontos, hogy betartsa a felelős kommunikáció alapelveit:

  • Ne essünk pánikba: A pánik csak rontja a helyzetet, és megnehezíti a hatóságok munkáját.
  • Ne terjesszünk hamis információkat: Csak hiteles forrásokból származó híreket osszunk meg. Az ellenőrizetlen információk félrevezethetik az embereket.
  • Kövessük a helyi hatóságok utasításait: A hatóságok és a mentési egységek útmutatása életmentő lehet.
  • Kerüljük a felesleges telefonhívásokat: Árvízhelyzetekben a telefonhálózat túlterhelődhet, ezért csak szükséges esetekben használjuk a telefont.

Teendő árvíz esetén

Az evakuációs poggyász összeállítása

Az evakuálásra való felkészülés fontos része az evakuációs poggyász előkészítése. Minden családtagnak rendelkeznie kell saját csomaggal, amely tartalmazza az alapvető szükségleteket. Az alábbiakban összefoglaljuk, mi kerüljön ebbe a poggyászba:

  1. Fontos dokumentumok: Személyi igazolvány, útlevél, biztosítási kártyák, születési anyakönyvi kivonatok, valamint biztosítási szerződések és értékpapírok.
    • Javasolt egy listát készíteni a közeli rokonok elérhetőségeiről is.
    • A kisgyermekek esetében fontos, hogy a nyakukba egy cédulát helyezzünk a szülők nevével, címével és elérhetőségeivel.
  2. Élelmiszer és ivóvíz: Legalább két-három napra elegendő tartós élelmiszer (pl. konzervek) és ivóvíz, valamint alapvető konyhai eszközök (tál, nyitó, evőeszközök).
    • Ha valamilyen diétás igényünk van, ne felejtsük el, hogy az evakuálási helyszínen nem biztos, hogy rendelkezésre állnak megfelelő ételek.
  3. Gyógyszerek és higiéniai cikkek: A rendszeresen használt gyógyszereket és alapvető higiéniai eszközöket, mint pl. fogkefe, szappan, és törölköző, megfelelő mennyiségben csomagoljuk be.
  4. Ruházat és alvásfelszerelés: Az évszaknak megfelelő ruházat, tartalék ruhák és cipők, valamint hálózsák és szőnyeg is hasznos lehet. Esőkabátot és esernyőt is tegyünk a csomagba.
  5. Felszerelés és technikai eszközök: Telefon töltővel, power bank, zseblámpa tartalék elemekkel, gyufa, íróeszközök. Ne felejtsük el a gyermekek számára is csomagolni valamit, ami leköti őket (könyv, kártyák, kedvenc játékok).
  6. Háziállatok szükségletei: Ha van házi kedvenc, ne felejtseünk el ételt, szájkosarat, nyakörvet és az állat egészségügyi kártyáját is csomagolni. Szállításukhoz szükség lehet megfelelő hordozóeszközre is.

Teendők árvíz előtt

Amikor az árvíz közeledik, azonnal meg kell tenni néhány lépést a biztonság érdekében:

  1. Élelmiszer és víz készítése: Készítsünk be elegendő élelmiszert és ivóvizet.
  2. Áramkimaradásokra való felkészülés: Biztosítsunk tartalék zseblámpákat és elemeket. Egy tartalék elemmel ellátott rádió szintén hasznos lehet, hogy értesülhessen a legfrissebb hírekről.
  3. Értékek védelme: Vigyük fel a pincéből és a földszinti helyiségekből az értékes tárgyakat a magasabb emeletekre, hogy ne kerüljenek víz alá.
  4. Külső tárgyak biztosítása: Távolítsuk el vagy rögzítsünk minden olyan tárgyat, amelyet az áradás elvihet, például kerti bútorokat, szerszámokat, létrákat.
  5. Homokzsákok elhelyezése: Készítsünk homokzsákokat, és helyezzük azokat az ablakok és ajtók elé.
  6. Autó biztonságba helyezése: Az autót parkoljuk olyan helyre, ahol nincs árvízveszély.

Evakuálás esetén

Amennyiben az evakuálás szükségessé válik, tartsuk be az alábbi lépéseket:

  1. Zárjuk el a gáz-, víz- és áramellátást: Ez megakadályozhatja a további károkat és baleseteket.
  2. Öltözzünk fel megfelelően: Viseljünk az időjárásnak és körülményeknek megfelelő ruházatot és cipőt.
  3. Zárjuk be az ingatlant: Gondoskodjunk arról, hogy minden ajtót és ablakot bezárjon, mielőtt elhagyja otthonát.
  4. Hagyjunk üzenetet: Az ajtóra tegyen egy figyelmeztetést, amelyben feltünteti, hogy ki, mikor, és hova lett evakuálva. A háziállatokat is vigyük magunkkal. Ha valami miatt a háziállatokat hátrahagyjuk, azokról is írjunk információkat.
  5. Kövessük a hatóságok utasításait: Ne álljunk ellen az evakuálásnak, és kövessük a mentési egységek és az önkormányzatok utasításait.

Az árvízhelyzetek veszélyesek lehetnek, ezért a megelőzés és a felkészülés létfontosságú. Ne becsüljük alá a helyzetet, és legyünk körültekintőek. Segítsünk másokon is, különösen a környezetében élő időseken és betegeken. Ne feledjük, az emberi élet és egészség védelme mindig elsődleges – a vagyon megóvása csak másodlagos.

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!