arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

Május 31-én hajnali 00:05-kor az úgynevezett 4100-as aktív régió hatalmas kitörést produkált a Napon. A kitörés egy M8.2-es besorolású napflérrel kezdődött, amely több mint három órán keresztül tartott, ez már önmagában is figyelemre méltó, de a fő aggodalom oka a vele járó koronakidobódás (CME).

Ez a napkitörés egy teljes „halo” típusú koronakidobódást indított el, amely közvetlenül a Föld felé tart. A plazmafelhő sebessége elérte az 1938 km/s-t, ez az egyik leggyorsabb az egész napciklus során.

Komoly geomágneses vihar várható

A NOAA (Amerikai Óceán- és Légkörkutató Hivatal) előrejelzése szerint a kidobódás június 1-jén, a nap közepén vagy délután fogja elérni a Földet. A szakértők egy G4-es erősségű (súlyos) geomágneses viharra figyelmeztetnek. Ez a kategória már olyan erősségű, hogy hatással lehet az elektromos hálózatokra, műholdakra, GPS-re, valamint a rádiókommunikációra is.

Sarki fény akár Magyarországról is látható lehet

A várható geomágneses vihar következtében a sarki fény (aurora borealis) szokatlanul alacsony földrajzi szélességeken is megjelenhet. Európa északi részein, sőt akár Magyarország északi vidékein is megfigyelhető lehet, ha az időjárás tiszta és sötét.

Technológiai kockázatok

A geomágneses viharok során a Föld mágneses tere és az elektromos infrastruktúrák kölcsönhatásba léphetnek. Ez túlterhelést okozhat a transzformátorokban, és feszültségingadozásokhoz vezethet. A műholdak is érintettek lehetnek: navigációs hibák, kommunikációs zavarok és irányítórendszeri problémák fordulhatnak elő. A légi közlekedés és a tengeri navigáció, különösen a nagyfrekvenciás rádiókra támaszkodó rendszerek, érzékenyek lehetnek az ilyen jelenségekre.

A következő napokban érdemes figyelni

A tudósok és űridőjárással foglalkozó szervezetek folyamatosan figyelik az eseményeket. További napkitörések sem zárhatók ki, így akár két-három egymást követő vihar is kialakulhat. A következő napokban érdemes követni a hivatalos jelentéseket és előrejelzéseket.

Ilyen volt a nap látványa az esemény kapcsán (válts teljes képernyőre):

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!