
Súlyos betegség terjed, amit akár egy simogatás is közvetíthet – kutyára és emberre is veszélyes
Egyre gyakoribbá válik hazánkban is egy alattomos, állatról emberre terjedő fertőzés, amely hosszú évekig észrevétlen maradhat, mégis súlyos következményekkel járhat. A Semmelweis Egyetem friss közleménye szerint az echinococcosis nevű betegség terjedése aggodalomra ad okot – nemcsak az állatok, hanem az emberek körében is.
Mi is az echinococcosis?
Az echinococcosist egy galandféreg, az Echinococcus granulosus okozza. A fertőzést főként vadállatok – aranysakálok, rókák – terjesztik, de kutyák is közvetítői lehetnek. A galandféreg petéi a fertőzött állatok bélsarával kerülnek a környezetbe, ahol akár egy évig is életképesek maradhatnak.
A peték a kutyák szimatolásával, nyalogatással, vagy a szőrükre tapadva kerülhetnek a szervezetbe, és így akár emberre is átterjedhetnek – például kézmosás nélküli étkezéssel, vagy ha az állat megnyalja gazdája kezét.
Lappang, terjed, észrevétlenül
Az echinococcosis különösen alattomos, mivel az emberek szervezetében a fertőzés évekig tünetmentes lehet. A galandféreg cisztákat képezhet a májban, tüdőben, lépben, sőt akár agyban vagy csontokban is. Ezek a ciszták csak ritkán okoznak azonnali panaszt, így sok esetben véletlenszerűen, más vizsgálatok során derül fény a fertőzésre.
Ha a ciszták elérnek egy bizonyos méretet, a tünetek igen súlyosak lehetnek:
-
májban: hasi fájdalom, sárgaság
-
tüdőben: köhögés, véres köpet
-
agyban: neurológiai panaszok
Nő a fertőzöttek száma Európában – és nálunk is
Az Európai Járványügyi Központ adatai szerint évről évre emelkedik az emberi esetek száma:
-
2020: 574 eset
-
2021: 592 eset
-
2022: 739 eset
-
2023: már 929 eset
Magyarországon is hasonló a trend. Míg 2020-ban mindössze 4 esetet regisztráltak, addig 2023-ban már 19 echinococcosisos beteget diagnosztizáltak.
Mit tehetünk ellene?
Kardics Kinga, a Semmelweis Egyetem infektológus szakorvosa hangsúlyozza: nem szabad félvállról venni a fertőzést. Ugyanakkor kiemeli, hogy a gondosan tartott, rendszeresen féreghajtott és ápolt kutyák és macskák ritkán fertőznek meg embert.
A megelőzés kulcsa tehát a háziállatok rendszeres féregtelenítése, valamint az alapvető higiéniai szabályok betartása:
-
Mindig moss kezet állatokkal való érintkezés után.
-
Ne egyél kézmosás nélkül, főleg ha az állatod megnyalta a kezed.
-
A kertben termett gyümölcsöt, zöldséget alaposan mosd meg, különösen, ha vadállatok is előfordulhatnak a környéken.
Fontos tudni, hogy akinek a kutyája echinococcosisban pusztult el, mindenképp forduljon orvoshoz!
Az echinococcosis hazánkban is egyre gyakoribbá válik, és bár elsősorban vadállatok terjesztik, a házi kedvencek közvetítésével is veszélyt jelenthet. A megelőzés egyszerű: rendszeres állatorvosi kontroll, féreghajtás, higiénia és körültekintés. Így nemcsak kedvencünk egészségét, de saját és családunk egészségét is védhetjük.
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!