A majomhimlő újra terjed, csak most magasabb a halálozási rátája
Riasztóan megugrott a Mpox esetek száma, miközben senki nem tett semmit. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a közelmúltban globális vészhelyzetnek nyilvánította a Kongóban és Afrika különböző részein kitört majomhimlő járványokat. A vírus újbóli felbukkanása, amelyet több mint egy tucat országban gyermekeknél és felnőtteknél egyaránt kimutattak, eléggé riasztó, tekintettel a kontinenst jelenleg sújtó oltóanyaghiányra.
Az Afrikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központok (Africa CDC) a több mint 500 bejelentett halálesetet követően közegészségügyi vészhelyzetnek nyilvánította az mpoxot. Az Africa CDC nemzetközi segítségért folyamodott a vírus terjedésének megfékezéséhez.
“Ez mindannyiunkat aggaszt… A további terjedés lehetősége Afrikán belül és azon túl is nagyon aggasztó” – jelentette ki Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója.
Az afrikai járványügyi központ szerint az mpox – más néven majomhimlő – idén 13 országból jelentkezett, és az összes megbetegedés és haláleset több mint 96%-át Kongó viseli. A statisztikák komor képet festenek: a tavalyi évhez képest 160%-kal nőtt a megbetegedések száma és 19%-kal a halálesetek száma, összesen több mint 14 000 bejelentett esetet és 524 halálesetet jelentettek eddig.
“Most már ott tartunk, hogy az mpox számos szomszédos országot veszélyeztet Közép-Afrikában és környékén” – mondta Salim Abdool Karim, a dél-afrikai fertőző betegségek szakértője, aki az afrikai CDC vészhelyzeti csoportját vezeti. Karim kiemelte, hogy a Kongóból felbukkanó új mpox-törzs halálozási aránya körülbelül 3-4%.
A helyzet súlyossága a 2022-es évet idézi, amikor a WHO először nyilvánította globális vészhelyzetnek az mpoxot, miután az több mint 70 olyan országban terjedt el, ahol korábban nem volt megbetegedés. Akkor a halálozási arány kevesebb mint 1% volt. Ezúttal a tét sokkal nagyobbnak tűnik.
Michael Marks, a London School of Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM) orvosprofesszora hangsúlyozta hogy “globális kudarc, hogy a dolgoknak ilyen mértékben kellett eszkalálódniuk ahhoz, hogy mozgósítani lehessen a szükséges erőforrásokat.”
A jelenlegi mpox-válság jelentős aggodalmakat vet fel a globális egészségügyi felkészültséggel és társadalmaink összekapcsolódásával kapcsolatban. Az egyik régióban jelentkező egészségügyi válságok gyorsan globális fenyegetésekké válhatnak. Ezért fontos az éberség fenntartása és a szilárd egészségügyi készültségi intézkedések a közegészségügy globális szintű védelme érdekében.
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!