arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

A Szahara, amely a Föld egyik legszárazabb vidéke, hírhedt a perzselő hőségéről és a hatalmas homokdűnéiről. Az eső, különösen a nyári hónapokban, rendkívül ritka jelenség. Azonban idén szeptemberben a sivatag egy rendkívüli időjárási jelenséget tapasztalt – egy özönvízszerű esőzés a szaharában nem hétköznapi látvány. Az 50 éve nem látott mennyiségű eső átmenetileg oázissá alakította át a kopár tájat, tavakat hozva létre a homokdűnék és pálmafák között.

Rekorddöntő esőzés

A marokkói hatóságok szerint két egymást követő szeptemberi esős nap több helyen meghaladta az éves csapadékmennyiséget, ahol általában kevesebb, mint 250 milliméter esik évente. Tata, az egyik legsúlyosabban érintett terület, két nap alatt több esőt kapott, mint amit egész évben szokott.

A Rabattól mintegy 450 kilométerre délre fekvő Tagounite kis faluban 24 óra alatt több mint 100 milliméter eső esett. Ez a ritka esemény lenyűgöző képeket eredményezett. Víz tört át a sivatagon, kék lagúnákat hagyva maga után a homokdűnék és pálmafák között.

Megváltozott a táj

A heves, özönvízszerű esőzés a szaharában elárasztotta a sivatagi városokat, például a Rachidia közelében fekvő Merzougát, ahol a pálmafák újonnan kialakult tavakba merültek. Ezeken a turisztikai látványosságokkal teli területeken terepjárók navigáltak a tócsák között, miközben a helyiek és a látogatók egyaránt ámulattal nézték a korábban száraz sivatagot, amely most vízzel telt meg. A NASA szeptember elején készült műholdfelvételei megörökítették a drámai átalakulást, amint a korábban kiszáradt tómedrek, például a Zagora és Tata közötti Iriqui-tó, 50 év után először teltek meg vízzel.

Meteorlógiai csoda

Houssine Youabeb, a Marokkói Meteorológiai Főigazgatóság képviselője elmagyarázta, hogy ezt a ritka esőzést egy extratrópusi vihar okozta. Az ilyen viharokat a megnövekedett nedvességtartalom táplálja, ami a régió időjárási mintáit megváltoztathatja, és a következő években gyakoribb esőzésekhez vezethet. Marokkó hat egymást követő aszályos évet szenvedett el, ami széles körű vízhiányt okozott, és a gazdákat arra kényszerítette, hogy feladják földjeiket. Ez a váratlan esőzés most enyhülést hozhat, segítve a víztározók feltöltődését és a régió vízkészleteinek helyreállítását.

A csodás jelenség halálos következményei

A vihar sajnos pusztító következményekkel is járt. Marokkóban és Algériában több mint 20 ember halt meg az esőzés következtében. A vihar jelentős károkat okozott a farmokon és a terményekben, amire a kormány sürgősségi segélyalapokat különített el.

Globális jelenség

Ez a ritka marokkói esemény hasonlít a világ más sivatagaiban tapasztaltakhoz. Tavaly például Kalifornia Halál-völgye, amely az Egyesült Államok legszárazabb helye, szintén hatalmas esőzést élt át, amely oázissá alakította a kiszáradt tájat. Az ilyen szokatlan időjárási minták egyre gyakoribbá válnak, amelyben a klímaváltozás is közrejátszik.

Bár ezeknek az esőzéseknek rövid távon nyilvánvaló előnyei vannak, mint például a vízkészletek feltöltése és átmeneti oázisok létrehozása, a hosszú távú hatása a régió éghajlatára továbbra is bizonytalan. Egyelőre a Szahara sivatag lenyűgöző átalakulása emlékeztet minket a természet kiszámíthatatlanságára és erejére.

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!