Öt nap után stabilizálódik az árvízhelyzet Pozsonyban
Öt nap feszült várakozás és éberség után végre kezd megnyugodni az árvízhelyzet Szlovákia fővárosában. A Duna, amely az éjszaka folyamán mintegy 970 centiméterrel tetőzött, fokozatosan apad. A Morava folyó szintje is csökken, ami azt jelzi, hogy a legrosszabbnak valószínűleg vége.
Peter Bubla, az önkormányzat szóvivője megerősítette, hogy a Duna menti árvízvédelmi művek, amelyeket úgy terveztek, hogy akár 1013 centiméteres vízállást is elbírjanak, sikeresen ellenálltak a támadásnak.
“Az előrejelzések és az időjárási előrejelzések szerint a víz már nem emelkedhet tovább, és nem okozhat újabb károkat” – mondta Bubla, aki biztosította a város lakóit, hogy a jelenlegi helyzetet ellenőrzés alatt tartják.
Bár a Duna elérte a 9,7 méteres magasságot, ami rekordokat döntögető szint, nem sikerült megdöntenie a történelmi rekordot. Ez a fejlemény némi megkönnyebbülést jelent Pozsony és lakosai számára, mivel a további károktól és kiszámíthatatlan következményektől való félelem egyelőre alaptalannak tűnik.
A normális állapotok helyreállítása azonban időt és türelmet igényel. A helyi hatóságok és a katasztrófavédelmi szolgálatok továbbra is figyelemmel kísérik a helyzetet, és biztosítják, hogy az árvízvédelem az elkövetkező napokban is hatékony maradjon. Most fontos, hogy a város lakói kövessék a hatóságok utasításait és tanácsait a felesleges kockázatok elkerülése érdekében.
Az árvízhelyzet stabilizálódása az önkormányzat és a katasztrófavédelmi szolgálatok különböző részei közötti gondos tervezés és koordináció eredménye. Bár ezúttal sikerült elkerülni a súlyos következményeket, egyértelmű, hogy az éghajlatváltozás és annak a városi környezetre gyakorolt hatása továbbra is olyan kihívást jelent, amellyel kellő figyelemmel és felkészültséggel kell foglalkozni.
“Egyelőre hálásak lehetünk azokért a technikai és szervezési intézkedésekért, amelyek megakadályozták a legrosszabbat, és az árvízvédelmi rendszereink újjáépítésére és megerősítésére összpontosíthatunk. A város és lakosai védelme az időjárás viszontagságaitól továbbra is prioritásunk marad, még a folyamatosan változó éghajlati viszonyok mellett is.” – közölte Bubla
A Duna 970 centiméter körüli magasságban tetőzött éjszaka, és a szint lassan csökken, ugyanez vonatkozik a Morva folyóra is.
“A Duna melletti, 1013 centiméteres vízre tervezett árvízvédelmi gátak ellenálltak a vízcsapásnak” – mondta az önkormányzat szóvivője, Bubla Péter, hozzátéve, hogy az előrejelzések és az időjárás-előrejelzések szerint a víz nem emelkedik
Az önkormányzat fokozatosan elkezdi számolni az okozott károkat, amelyek Bubla szerint már elérik a több millió eurót. A kidőlt fák és a megsemmisült bútorok mellett az érintett hidak, gyaloghidak statikai állapotát is ellenőrizni kell, valamint összesíteniük kell a sérült, kimosott utakat, járdákat.
„Attól tartunk, hogy főként a pozsonyi erdőparkban keletkeznek nagyobb károk, mivel magas a vízállás” – mondta Bubla, mint hozzátette. Nem biztonságos erdei park még ma sem, hiszen sok fának erősen vízzel telítődött a gyökérzete, és széllökések nélkül is kidőlhet.
Az önkormányzatok üdvözölték a miniszterelnök ígéretét, miszerint anyagi támogatást nyújt az érintett településeknek. Különösen fontos a Devínhez vezető út helyreállítása, ahol földcsuszamlások fordulnak elő, és az árvíz idején ez az egyetlen kapcsolat a várossal.
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!