arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

Az Atlanti-óceán déli részén fekvő Falkland-szigeteken a helyiek generációk óta kopár és szeles tájhoz szoktak, ahol bokrokat és alacsony növényzetet találni, fákat viszont nem. Éppen ezért ért mindenkit váratlanul, amikor egy főváros, Stanley közelében zajló építkezés során hat méter mélyről régi fatörzsek bukkantak elő. Hogyan kerülhettek fák egy olyan szigetre, amely arról híres, hogy évszázadok óta mentes a magasabb növényzettől? Az ősi esőerdő rejtélyét egy nemzetközi kutatócsoport próbálja megoldani.

A brit tudósok gyors reakciója

A felfedezést követően brit kutatók a Southamptoni Egyetemről a helyszínre siettek, hogy közelebbről megvizsgálják a leleteket. Első feltételezéseik szerint a Falkland-szigetek egykor egy mérsékelt övi esőerdőnek adtak otthont, azonban hamarosan kiderült, hogy a helyzet ennél is izgalmasabb. A fatörzsek ugyanis annyira régiek, hogy korukat a hagyományos radiokarbonos módszerrel nem lehetett meghatározni. Ez a technika általában 50 ezer évnél fiatalabb leletek kormeghatározására alkalmas, azonban a Falkland-szigeteken feltárt fa maradványok jóval túllépték ezt a határt.

Mikroszkopikus vizsgálatok – A múlt titkainak feltárása

A nemzetközire bővült kutatócsoport az ausztrál Új-Dél-Walesi Egyetem laboratóriumaiban kezdte el a minták alaposabb vizsgálatát, hogy elektronmikroszkóp segítségével tárják fel a rejtett információkat. A fák közelében található tőzegmintákban számos fosszilis pollent és spórát is találtak, melyek kulcsfontosságúak voltak a leletek korának meghatározásában. A laboratóriumi eredmények arra utaltak, hogy a fatörzsek 15-30 millió évvel ezelőtt növekedhettek ezen a vidéken.

A Patagónia esőerdeinek rokonai a Falkland-szigeteken talált ősi esőerdő?

A kutatók azt is sikeresen azonosították, hogy a fák genetikai rokonai a mai Patagónia mérsékelt övi esőerdőiben találhatók. A leletek arra utalnak, hogy a Falkland-szigetek éghajlata az elmúlt évmilliók során drámai változásokon ment keresztül. Az egykor nedves és melegebb környezet az idők folyamán szárazzá, szeles és kíméletlenné vált. De vajon miért tűntek el a fák erről a területről, miközben hasonló éghajlaton, a Dél-Amerikában található Patagóniában a mai napig burjánzik az erdő?

Szél és savanyú talaj – az erdők hiányának oka?

A kutatók szerint a válasz a Falkland-szigetek rendkívül erős szelei és savanyú talajszerkezetében rejlik. Az állandóan fújó nyugati szelek és a tőzegben gazdag talaj nem kedvez a magasabb növények megtelepedésének. Ezek a tényezők az éghajlati változásokkal együtt jelentősen befolyásolták a szigetek növényzetét az elmúlt évmilliók során.

A Falkland-szigetek ősi esőerdő rejtélyének megoldása lehet a kulcs az éghajlati változások megértéséhez

„A Falkland-szigetek ideális helyszín a déli féltekén végbemenő éghajlati folyamatok vizsgálatára” – mondta Zoë Thomas, a Southamptoni Egyetem fizikai földrajz szakértője, aki szerint a szigetek földrajzi elhelyezkedése, közel az Antarktiszhoz, különösen alkalmassá teszi őket arra, hogy a múltbéli szelek erősségét és a csapadékmintázatokat kutassák.

Jelenleg nem egyértelmű, miért nem nőnek fák a Falkland-szigeteken, miközben Dél-Amerikában ugyanazon a szélességi körön az erdők virágzanak. A kutatók úgy vélik, hogy az erős szelek és a savanyú, tőzegben gazdag talaj lehetnek a fő okai a fák hiányának.

„Ezek az egyedi adottságok rávilágítanak arra is, hogy a Falkland-szigetek miért kiemelkedően fontos helyszín a déli féltekén zajló éghajlati változások tanulmányozásához” – mondta Zoë Thomas, a brit Southamptoni Egyetem fizikai földrajz szakértője, akinek eredeti célja az volt, hogy feltérképezze a szigetek környezeti változásait az elmúlt 20 ezer év során.

Zoë Thomas azt is hangsúlyozta, hogy az uralkodó nyugati szelek befolyásolhatják az antarktiszi jég állapotát, a légköri áramlásokat és a csapadékeloszlást. A Falkland-szigetek azon kevés szárazföldek egyike, amelyek ezeknek a szeleknek az útjába esnek. Ha a kutatók képesek megérteni, hogyan változott a szelek erőssége az évmilliók során, az segíthet előre jelezni az éghajlat jövőbeli alakulását, különös tekintettel a szigetek Antarktiszhoz való közelségére.

Az ősi fák üzenete: Éghajlati változások, amelyek hatással vannak a jövőre

A kutatók azt remélik, hogy ezek az ősi leletek segítenek megérteni, hogyan változott a föld légköre és éghajlata az évmilliók során. A fák, melyek egykor a széljárta Falkland-szigeteken nőtték ki magukat, fontos üzenetet hordoznak a múltból. A Föld klímája és ökoszisztémái folyamatos átalakulás alatt állnak, és megértésük elengedhetetlen ahhoz, hogy felkészülhessünk a jövőbeli változásokra.

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!