
Óceánok világnapja 2025
Június 8. az a nap, amikor az óceán végre kap egy kis reflektorfényt, mielőtt újra belefullad a műanyagba és az emberi közönybe. Az Óceánok Világnapját először 1992-ben vetették fel az ENSZ Rio-i konferenciáján, majd 2008 óta hivatalosan is ünnepeljük, ahogy illik: félig szívből, félig kampányból. A cél? Nem kevesebb, mint emlékeztetni az emberiséget, hogy az óceán nem csak nyaralási háttérkép vagy menő TikTok filter, hanem a Föld éltető rendszere.
2025 témája: „Wonder: Sustaining What Sustains Us”
Idén az ENSZ kampánya arra hívja fel a figyelmet, hogy nem elég rácsodálkozni az óceán szépségére – tenni is kell érte, mert:
„Ami minket fenntart, azt nekünk is fenn kell tartani.”
Vagyis amitől függünk, azt meg kéne tartani. Mert a világ tengereinek mindössze 3%-a van védelem alatt, miközben 2030-ra szeretnénk elérni a 30%-os védettséget. Elég merész, figyelembe véve, hogy a műanyag szinte gyorsabban szaporodik, mint a social media influencerek.
Nagyszabású események világszerte
A franciaországi Nice városában több mint 2 700 ember és egy vitorlásflotta indította el az idei UN Ocean Conference-t, ahol nem kisebb nevek, mint Prince William és Sir David Attenborough is színre léptek és próbálják elmagyarázni, hogy az óceán elpusztítása nem menő.
Ahogy Attenborough mondja:
„Unspeakably awful.”
…ami britül azt jelenti, hogy nagyon is kimondhatatlanul borzalmas.
Miért ennyire fontos?
Az óceán a bolygó 70%-át borítja, és a világ oxigénjének közel felét biztosítja. Emellett több mint 3 milliárd ember számára jelent megélhetést és táplálékot. És szabályozza az éghajlatot. És cserébe? Műanyagszigeteket, túlhalászatot, klímaváltozást és olajfoltokat kap.
Szóval amikor legközelebb a tengert bámulod, ne csak a naplementét fotózd, gondolj arra is, mit ad vissza ez a gigantikus, túlterhelt ökoszisztéma azért, hogy még mindig legyen levegőnk, ételünk, meg egy kis esélyünk a túlélésre.
Az Óceánok Világnapja nem csak arról szól, hogy újra posztoljuk a kék bolygós gifeket. Ez a nap a bolygó valós ébresztőórája, és ha nem halljuk meg most, akkor legközelebb talán már késő lesz. A 2025-ös „Wonder” téma üzenete világos: az óceán nem csak csodás, hanem nélkülözhetetlen.
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!