arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

A rákot gyakran az abnormális sejtek ellenőrizetlen szaporodásaként írják le, amely számos egészségügyi problémához vezet. Az orvosok évtizedek óta kutatják, hogyan lehetne hatékonyabban kezelni ezt a betegséget. Egy új tanulmányban kutatók felfedeztek egy molekuláris “kapcsolót”, amely képes visszafordítani a károsodott sejteket egy hasznosabb állapotba. Ez az eredmény forradalmi új terápiás irányt jelenthet a rákkezelésben.

A kutatást a Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) kutatója, Kwang-Hyun Cho vezette. A hagyományos terápiák legtöbbször a rákos sejtek elpusztítására vagy eltávolítására összpontosítanak. Ez az új megközelítés azonban más: a rendellenes sejteket arra készteti, hogy változtassák meg viselkedésüket.

A rákos sejtek újraprogramozása

A tudósok a módszert laboratóriumi körülmények között tenyésztett, vastagbéldaganatokból készült organoidokon tesztelték. Az organoid egy laboratóriumi körülmények között tenyésztett, háromdimenziós sejtcsoport, amely egy szerv vagy szövet szerkezetét és funkcióját utánozza. A folyamat során megállították a sejtek “téves útra térülését”, ami egy váratlan terápiás lehetőségre világított rá.

Dr. Tiffany Troso-Sandoval, a Memorial Sloan Kettering Cancer Center korábbi onkológusa, aki nem vett részt a kutatásban, így nyilatkozott:
“Ez a felfedezés új megközelítést kínál a rák kezelésére, mivel a rákos sejteket nem pusztítja el, hanem újraprogramozza.” Dr. Troso-Sandoval szerint ez a módszer biztonságosabb kezelési alternatívákat nyithat a betegek számára.

Hogyan változnak át az egészséges sejtek?

Minden a DNS-sel kezdődik, amely a sejtek működését irányítja. Amikor a DNS-ben változások halmozódnak fel, a sejtek rendellenesen kezdhetnek viselkedni. Egy bizonyos ponton ezek a sejtek átváltanak egészségesből rosszindulatúvá. Ezt a változást olyan karcinogének is előidézhetik, mint a cigarettafüstben található kémiai anyagok vagy más káros hatások.

A kutatók felfedezték, hogy létezik egy rövid időszak, amikor a sejtekben egyszerre jelen vannak ártalmatlan és veszélyes tulajdonságok. Ebben az időszakban a sejtek még fogékonyak a megfelelő beavatkozásra. A tudósok egy specifikus enzimet figyeltek meg, amely megakadályozza bizonyos fehérjék lebontását. Ha ezt az enzimet gátolják, a sejtek visszatérhetnek normális működésükre.

Kevesebb mérgezés, kevesebb aggódás

A kemoterápia és a sugárkezelés továbbra is a rákkezelés alapvető eszközei, de ezek számos mellékhatásokat okoznak. Ha a jövőbeni kutatások igazolják, hogy rákos sejtek újraprogramozása biztonságos stratégia, a betegek elkerülhetik a rákkezelés megterhelőbb hatásait. A kisebb toxicitás pedig jobb életminőséget jelenthet.

Ez a módszer potenciálisan lelassíthatja vagy megállíthatja a daganatokat, még mielőtt azok teljesen kifejlődnének. Azok, akiknek közeli rokonai rákban szenvednek, különösen profitálhatnak ebből a felfedezésből. Ha a kutatók kiderítik, hogyan lehet nyomon követni a sejtek korai változásait, az orvosok ezt a tudást felhasználhatják a kockázatos szövetek normális állapotba történő visszavezetésére.

A rákos sejtek viselkedését irányító jelek

Cho csapata vastagbélsejtek változását figyelte meg apró, 3D-s tenyészetekben. Ezek a minták lehetővé tették, hogy a tudósok észrevegyék a sejtek identitásának finom eltolódását. A tanulmány kitér a genetikai hálózatokra is, amelyek veszélyes útra terelik a sejteket.

Senki nem állítja, hogy a sebészek holnap már otthagyhatják műtőiket. További kutatásokra van szükség annak bizonyítására, hogy a daganatos sejtek visszafordítása biztonságos-e az emberi testben. Állatkísérletek és klinikai vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy kiderüljön, működik-e ez a módszer a valóságban is.

A modern onkológia perspektívái

A fejlett genetikai eszközök révén a tudósok sok mindent megtanultak a daganatokról, amelyek évtizedekkel ezelőtt láthatatlanok voltak. Ez finomabb megoldásokhoz vezetett, beleértve az immunterápiákat is, amelyek a test saját védelmi mechanizmusait használják fel. A sejtek rosszindulatú folyamatainak visszafordítása egy újabb eszközt adhat a kezelések arzenáljához, és minden eszköz más igényt szolgálhat.

Bár a tanulmány a vastagbéldaganatokra összpontosított, az alapvető folyamat más rákfajtákra is hatással lehet. Ha ezek a molekuláris jelek alkalmazhatók tüdő-, mell- vagy más típusú rákos sejtekre is, az orvosok hamarosan egy új módszerrel válaszolhatnak a betegségre. A világ laboratóriumai valószínűleg ezt az irányt fogják kutatni.

A káros sejtek barátságos állapotba való visszavezetése

A tudósok remélik, hogy az egyes betegek sejtjeiben lévő triggerek feltérképezése pontos kezelési lehetőségeket hozhat. Ha az orvosok megtalálják a sejtek betegség felé vezető útjait, visszaállíthatják ezeket az útvonalakat. Ennek eredményeként a test képes lehet a sejteket egészségesebb pályán tartani.

A kutatók még óvatosak a lehetőséggel kapcsolatban, hiszen a tapasztalatok szerint a korai laboratóriumi eredmények gyakran változnak, amikor szélesebb körben tesztelik őket. Ennek ellenére nagy remények fűződnek a módszerhez.

A jövőben a prioritás további adatok gyűjtése más sejttípusokról. A kutatók szeretnék megérteni, hogy ugyanaz az enzimblokkoló más szöveteken is működik-e, és hogyan viselkednek ezek az úgynevezett transzicionális sejtek különböző környezetekben. A jövőbeni kutatások eredményei meghatározóak lehetnek abban, hogy ez a molekuláris “kapcsoló” valóban forradalmasítja-e a rákkezelést, és hogy a betegek számára hosszú távon is biztonságos és hatékony megoldást nyújthat-e.

A tanulmányt az Advanced Science folyóiratban publikálták.

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!