arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube
HTML5 Banner
Visit Planetz

Az évezredes mondás, miszerint „Az vagy, amit megeszel”, most újabb értelmet nyer, ugyanis nemcsak a testünk, hanem az elménk is tükrözi ezt az igazságot. Egy friss tanulmány lenyűgöző kapcsolatot tár fel az étkezési szokások és a mentális egészség között.

Az agyunk egy csodálatos szerv, melynek megfelelő üzemanyagra van szüksége ahhoz, hogy jól működjön. Akárcsak a testünk többi része, az agynak is szüksége van alapvető vitaminokra, ásványi anyagokra és tápanyagokra, hogy egészséges maradjon és a legjobbat nyújtsa. Ha nem biztosítjuk számára a szükséges dolgokat, az egyensúlyzavarokat okozhat, melyek befolyásolhatják a hangulatunkat, kognitív képességeinket és az általános mentális állapotunkat.

Az ételek és a mentális állapot közötti összefüggés számos formában megnyilvánulhat. Gondoljunk csak a „cukorsokkra” vagy a „kajakómára”, melyek az étel és a hangulat közötti összefüggésről árulkodnak. Említhetjük még azt a jelenséget is, amikor éhség miatt ingerültekké válunk, amit angolul találóan „hangry”-nek neveznek.

Dr. Mary Scourboutakos, a Kelet-Virginiai Orvosi Egyetem kutatója, munkáját ezeknek a jelenségeknek a tudományos feltárására szenteli. Legújabb tanulmánya a vércukorszint ingadozásait helyezi a középpontba, mint a hangulatunk irányítóját. Bár az étrend nem csodafegyver, a mentális egészségért folytatott harcban jelentős befolyással bírhat.

A mediterrán diéta tele van zöldségekkel, gyümölcsökkel, olívaolajjal, teljes kiőrlésű gabonákkal, hüvelyesekkel és diófélékkel, miközben a halakat és a baromfit előnyben részesíti a vörös húsokkal szemben, és mértékletes tejtermék fogyasztást ajánl. Az étrend számos előnye között szerepel a szív- és érrendszeri egészség támogatása, valamint a mentális jólét elősegítése az omega-3 zsírsavakban és antioxidánsokban gazdag összetevők révén.

Az ételek választása tehát közvetlen hatással lehet a mentális egészségünkre. A vércukorszint emelkedése hormonokat és jelzőmolekulákat aktivál a testünkben. A cukor fogyasztása rövid távon boldogságot okozhat a dopaminszint növekedése révén, de hosszútávon az adrenalin, amely később szabadul fel, szorongást és agressziót válthat ki.

Fontos megjegyezni, hogy nem vagyunk egyformán érzékenyek a cukor okozta hangulati ingadozásokra. A genetika, a nem, az életmód és a bélrendszer mikrobiomja mind befolyásolhatja, hogy hogyan reagálunk a vércukorszint változásaira. Összességében azonban elmondható, hogy az ételek megválasztása jelentős hatással lehet mentális állapotunkra.

Dr. Scourboutakos szerint érdemes figyelmet fordítani az étrendünk összeállítására, hogy támogassuk a mentális egészségünket. Bár a megfelelő étkezés nem old meg minden problémát, fontos lépés lehet a mentális jólét irányába. Ennek tudatában érdemes átgondolni, hogy mit eszünk, hiszen az ételek nemcsak a testünket, hanem az elménket is formálják.

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!