arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube
HTML5 Banner
Visit Planetz

Történt már veled, hogy egy nyári estén a szúnyogok szinte kizárólag téged csíptek össze, míg másokat békén hagytak? Ha igen, akkor valószínűleg te is egy vagy azok közül, akiket a szúnyogok különösen vonzónak találnak. Kutatások bizonyítják, hogy tényleg léteznek olyan emberek, akiket a szúnyogok jobban kedvelnek.

A Texas A&M Egyetem kutatói, köztük Ashley Vargo és Dr. Sonja Swiger, ennek az érdekes jelenségnek a hátterét vizsgálták. De miért is választanak minket ezek a bosszantó rovarok? Lássuk, milyen tényezők játszanak szerepet ebben a szelektív „szúnyogvonzásban”.

A közhiedelemmel ellentétben a szúnyogok nem véletlenszerűen választják ki áldozataikat. Nagyon precízek, érzékszerveik segítségével érzékelik a kilélegzett szén-dioxidot, testhőt és még a testszagot is. Swiger, aki maga is „szúnyogmágnesnek” vallja magát, egyetért ezzel. Rámutat, hogy ezeknek a tényezőknek a megváltoztatása befolyásolhatja a szúnyogok vonzódását.

Ahogy nekünk is vannak kedvenc éttermeink, úgy a szúnyogoknak is lehetnek kedvenc vércsoportjaik. A kutatások szerint a szúnyogok különösen kedvelik a 0-ás vércsoportú embereket. Azonban a különbség elsősorban a 0-ás és az A-s vércsoport között jelentős. De mielőtt megkönnyebbülnél (vagy aggódnál, ha 0-ás vagy), Swiger figyelmeztet, hogy ezeknek a tanulmányoknak vannak korlátai.

Néha az is meghatározhatja, hogy szúnyogmágnesek leszünk-e, hogy mit fogyasztunk. Swiger rámutat arra, hogy az alkoholfogyasztás növelheti vonzerőnket.

„Van néhány kutatás, ami azt támasztja alá, hogy az étrend megváltoztatása módosítja az általunk kibocsátott illatokat” – mondja Swiger. „Így elképzelhető, hogy az étkezési szokásaink alapján változhat a szúnyogok vonzódása is.”

Az ittas emberek több szén-dioxidot és verejtéket termelnek, melyek vonzzák a rovarokat. Az étrend tekintetében a fokhagyma és a B-vitamin gyakran szúnyogriasztóként szerepel, míg a magas káliumtartalmú ételek, például a banán, vonzóbbá tehetnek minket a szúnyogok számára.

Swiger szerint ezek az ételek növelik a szervezet tejsavtermelését, mely illatkiváltóként hat a szúnyogokra. Ez befolyásolja a bőr mikrobiomját is, ami megváltoztatja a kibocsátott illatokat.

Bizonyítékok arra utalnak, hogy a terhes nők vonzóbbak lehetnek a szúnyogok számára, főként a megnövekedett szén-dioxid-kibocsátás miatt. Swiger elmagyarázta, hogy a terhesség előrehaladott szakaszában lévő nők körülbelül 21%-kal több széndioxidot lélegeznek ki, mint a nem terhes nők. Az egyéb élettani változások, például a testhőmérséklet növekedése, szintén vonzóbbá teszik őket a szúnyogok számára.

Swiger szerint a szúnyogok regionális ízlést is kialakíthatnak, ami érdekes evolúciós alkalmazkodás. Azok a városi szúnyogok, melyek embereket csípnek, gyakran nem mennek messzire, és úgy tűnik, alkalmazkodnak a helyi illatokhoz, előnyben részesítve azokat más aromákkal szemben.

Az egyik érdekes tényező, ami befolyásolhatja a szúnyogok vonzódását, a genetikai összetételünk. Kutatások azt mutatják, hogy a genetikai különbségek befolyásolhatják az egyének által kibocsátott illatprofilokat. Swiger rámutat, hogy bizonyos genetikai markerek befolyásolhatják a bőr által termelt vegyi anyagokat, melyeket a szúnyogok vonzónak találnak. Ez a genetikai hajlam magyarázatot adhat arra, miért vonzzák egyes emberek jobban a szúnyogokat, mint mások.

A genetika és a vonzerő közötti összefüggés megértése nemcsak a személyes tapasztalatainkra világít rá ezekkel a rovarokkal, hanem új lehetőségeket is kínál a szúnyogcsípések hatékony kezelésére. Kültéri tevékenységeink időzítése is fontos szerepet játszhat abban, hogy mennyire valószínű, hogy megcsípnek minket. A szúnyogok bizonyos időszakokban a legaktívabbak, elsősorban hajnalban és alkonyatkor.

Swiger elmagyarázza, hogy ezek az időszakok optimális feltételeket teremtenek a szúnyogok számára a táplálkozáshoz, mivel a hűvösebb hőmérséklet és a megnövekedett páratartalom gyakran a csúcsidőszakuknak felel meg.

Így a szúnyogok napi szokásainak megértése lehetővé teszi az egyének számára, hogy jobban megtervezzék kültéri tevékenységeiket, minimalizálva a nem kívánt találkozásokat ezekkel a nemkívánatos rovarokkal.

Szóval, legközelebb, amikor úgy tűnik, hogy csak téged csípnek a szúnyogok, emlékezz rá, hogy ennek tudományos oka is lehet. Bár a genetikai összetételed vonzóvá tehet a szúnyogok számára, a védekezés és a riasztószerek használata segíthet kiegyenlíteni az esélyeket. Végül is, ki mondta, hogy nem tudunk túljárni ezen a vérszívók eszén? A tanulmány a Journal of Medical Entomology című folyóiratban jelent meg.

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!

HTML5 Banner
Visit Planetz