
Magyar áttörés a rák gyógyításában: közelebb a megoldás, mint valaha
Lehet, hogy történelmet ír egy magyar kutató és csapata: Peták István, a Genomate Health alapítója olyan mesterséges intelligenciára épülő diagnosztikai szoftvert fejlesztett, amely gyökeresen megváltoztathatja a daganatos betegségek kezelését. Peták szerint ez akkora áttörés lehet, hogy a rákot hamarosan úgy kezelhetjük majd, mint a múlt egyik legyőzött betegségét – akárcsak a leprát.
A magyar fejlesztés világszerte figyelmet keltett, sőt már az amerikai piacot is megcélozták. A Genomate nemrég 2 millió dolláros befektetést szerzett, hogy elindítsa a szoftver kereskedelmi forgalmazását. Az amerikai terjeszkedést már egy új vezérigazgató is irányítja.
Személyre szabott kezelés mindenkinek – akár egy appon keresztül
Peták szerint a mesterséges intelligencia már most forradalmasíthatja a gyógyítást. A szoftver egy részletes molekuláris diagnosztikai vizsgálat alapján elemzi a beteg daganatának genetikai adatait, majd a legfrissebb tudományos eredmények alapján személyre szabott terápiás javaslatokat ad az orvosoknak.
A Genomate Health mesterségesintelligencia-alapú rendszere nem csupán egy újabb orvosi szoftver, hanem egy olyan eszköz, amely képes átlátni a daganatok genetikai káoszát, és személyre szabott kezelési javaslatokat kínálni. Ez a rendszer több mint 34 000 algoritmust használ, hogy a daganat genetikai profilja alapján rangsorolja a leghatékonyabb célzott terápiákat. Az elemzés során több mint 1900 gyógyszer, 59 000 génmutáció és 12 000 tudományos bizonyíték kerül figyelembevételre, mindössze 20 milliszekundum alatt.
A Genomate által generált riport nem csupán adatokat közöl, hanem konkrét, személyre szabott terápiás javaslatokat is tartalmaz, amelyek segítik az onkológusokat a döntéshozatalban. Ezáltal a betegek nagyobb eséllyel kaphatják meg a számukra legmegfelelőbb kezelést, csökkentve a hatástalan terápiák kockázatát és a felesleges mellékhatásokat.
A Genomate tehát nem csupán egy technológiai újítás, hanem egy olyan eszköz, amely képes forradalmasítani a rákkezelést, és valódi reményt nyújtani a betegeknek világszerte.
A fejlesztők célja, hogy a teljes genomvizsgálat és a szoftver elemzése minden daganatos beteg számára elérhető legyen – akár úgy is, mint egy egyszerű alkalmazás futtatása. Peták szerint mindez nem évtizedek kérdése, hanem évek múlva valósággá válhat.
Magyar technológia a világ élvonalában – a Mayo Klinika is figyel
A technológia már a világ egyik legnevesebb egészségügyi intézményének, a Mayo Klinikának is felkeltette az érdeklődését. A magyar fejlesztés iránti figyelem olyan nagy, hogy Palkovics László kormánybiztos szerint Peták akár Nobel-díjat is kaphat – és ne feledjük, ő már Krausz Ferenc Nobel-díját is előre megjósolta.
A kutató szerint a rák elleni harc mérföldkövei már megvoltak: az emberi genom teljes feltérképezése 2003-ban, majd a genetikai szekvenálás új generációja 2008-ban. Most viszont elérkezett a mesterséges intelligencia ideje, amely az orvostudomány következő nagy forradalmát hozhatja el.
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!