arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube
HTML5 Banner
Visit Planetz

Ryan Nelson, egy skót gazdálkodó Fife államban, olyan megoldást talált a szén-dioxid légköri szintjének csökkentésére, amely egyúttal a talaj minőségét és a terméshozamot is javítja. Az ötlet egy mezőgazdasági kiadványból származott, ahol a „fokozott sziklamállás” nevű folyamatról olvasott. Nelson azonnal felismerte a lehetőséget, és tonnaszám kezdett zúzott bazalttal – vagyis vulkáni eredetű kőzettel – megszórni földjét Culross közelében.

Miért épp bazalt?

A bazaltpor nem csupán egy hagyományos talajjavító. A kőzetpor abban a különleges tulajdonságában rejlik, hogy képes megkötni a szén-dioxidot a légkörből, miközben kémiai reakcióba lép a vízzel és a talajban található ásványi anyagokkal. Ez a reakció végül olyan stabil vegyületeket hoz létre, amelyek a földben maradnak, így kivonják a szén-dioxidot a légkörből.

Nelson farmján a kísérletek során kiderült, hogy a bazaltpor használatával nemcsak a szén-dioxid-megkötés valósult meg, de a terméshozam is növekedett, a legelő minősége pedig látványosan javult. A vulkáni kőzet aprításával ugyanis megnövekszik a felülete, amely jobban ki van téve az időjárási hatásoknak, így a folyamat lényegesen gyorsabb, mint természetes körülmények között.

Hogyan működik a szén-dioxid megkötése?

Ha esik az eső, a vízcseppek kis mennyiségű szén-dioxidot szívnak fel a légkörből, amíg a földre hullanak. Amikor az eső érintkezik a porított bazalttal, egy kémiai reakció indul be, amely megköti a szenet, és stabil vegyületekké alakítja át. Így a szén-dioxid hosszú távon a talajban raktározódik el, ezzel is csökkentve az üvegházhatású gázok légköri mennyiségét.

Az Undo cégtől a farmokig – ingyen bazaltpor

Nelson a folyamatot az Undo nevű cég támogatásával kezdte el. Az Undo célja, hogy világszerte elterjessze ezt a módszert, és több millió tonna szén-dioxidot vonjon ki a légkörből. A cég vállalja, hogy a gazdálkodók számára ingyen biztosítja a bazaltot, valamint vállalkozókat küld a földekre, hogy a port szétterítsék.

Környezettudatos támogatók a háttérben

A projektet olyan nagyvállalatok finanszírozzák, mint a British Airways, a Microsoft és a McLaren Racing. A vállalatok szén-dioxid-kibocsátási egységeket vásárolnak, amelyekkel ellensúlyozzák saját kibocsátásukat, miközben támogatják a bazaltpor globális elterjesztését. A cél: egy természetes folyamat mesterséges felgyorsítása a bolygó megmentéséért.

Szén-dioxid megkötés minden kontinensen

„Ez a leginkább méretezhető technológia” – mondja XinRan Liu, az Undo tudományos és kutatási igazgatója. „Hatalmas kőzetlerakódásokkal rendelkezünk világszerte, és minden kontinensen vannak termőföldjeink. Mindez azt jelenti, hogy az éghajlat szempontjából nagyon rövid időn belül több milliárd tonna eltávolítását érhetjük el.” Liu hozzátette, hogy a bazalt ráadásul könnyen beszerezhető anyag, hiszen a sóderipar mellékterméke is, így nem szükséges nagy távolságokra szállítani.

A bazaltpor előnye összefoglalva:

  1. Szén-dioxid megkötés: A bazaltpor képes kivonni a szén-dioxidot a légkörből a kémiai reakciók révén, aminek során a szén-dioxid stabil vegyületekké alakul, és így hosszú távon megkötődik a talajban. Ez a tulajdonsága különösen értékes, mivel csökkenti az üvegházhatású gázok légköri mennyiségét.
  2. Talajjavító hatás: A bazaltban található ásványi anyagok, mint például a magnézium, a kalcium és a kálium, gazdagítják a talajt, és javítják annak minőségét. A talajban lévő tápanyagok mennyiségének növelésével elősegíti a növények egészséges növekedését és a terméshozam javulását.
  3. Környezeti fenntarthatóság: A bazalt természetes, bőségesen rendelkezésre álló anyag, amely a földfelszín alatt található, így a használata nem igényli a természeti erőforrások mértéktelen kizsákmányolását. Ráadásul a bazalt gyakran sóderipari melléktermék, így felhasználása még a hulladékkezelés problémáját is csökkenti.
  4. Gyorsított természetes folyamat: A kőzetporozás felgyorsítja a kőzetek mállásának természetes folyamatát, amely normál körülmények között több ezer évig is eltarthatna. A bazalt porrá őrlése jelentősen növeli a felületét, amely érintkezik a környezeti tényezőkkel, így a szén-dioxid-megkötési reakció sokkal gyorsabb és hatékonyabb lesz.

Ezek a tulajdonságok együttesen egy olyan komplex hatásmechanizmust eredményeznek, amely a klímavédelem és a mezőgazdasági termelés szempontjából is értékes megoldásnak bizonyul.

A jövő nagy dobása?

Az Undo becslése szerint a jövő évben annyi kőzetet terveznek szétteríteni, amely akár egymillió tonna szén-dioxidot is eltávolíthat a légkörből. Ez a módszer hatékony eszköze lehet az éghajlatváltozás elleni küzdelemnek, miközben a gazdák számára is valós előnyöket kínál.

A vulkáni kőzetekben rejlő lehetőségek így nem csupán a talaj táplálására, hanem a bolygónk védelmére is megoldást nyújtanak – talán a jövő egyik legígéretesebb fegyverét adják a kezünkbe a globális felmelegedés elleni harcban.

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!