arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube
HTML5 Banner
Visit Planetz

Az elmúlt években folyamatosan megdőlő hőmérsékleti rekordok és a tomboló nyári hőség Európa-szerte egyre több halálesetet okoznak. A legfrissebb adatok szerint évente átlagosan 176 ezer ember veszíti életét a kánikula miatt. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) figyelmeztetett, hogy az extrém hőhullámok halálos áldozatainak száma az elkövetkező években ugrásszerűen emelkedik majd.

A hőstressz és az egészségügyi kockázatok

A krónikus betegségek és a szervezetet rendkívül megterhelő hőstressz egyre gyakoribbá válik a hőmérséklet emelkedésével. A hőstressz akkor következik be, amikor a test nem képes a hőmérsékletét 36-37 Celsius-fok között tartani, ami súlyos egészségügyi problémákhoz, sőt halálhoz is vezethet.

Az extrém hőmérséklet különösen veszélyes az idősekre, a krónikus betegségben szenvedőkre, és azokra, akik fizikai munkát végeznek vagy sportolnak a szabadban. A hőség okozta stressz az immunrendszer gyengüléséhez, szív- és érrendszeri betegségek súlyosbodásához, valamint a mentális egészség romlásához is hozzájárulhat.

Ha hányingert, szédülést, erős szomjúságot érzünk azonnali segítségre van szükségünk! A hőség nem kímél sem embert, sem állatot. Bárki veszélyben lehet, ha a testének maghőmérséklete a tűréshatár fölé emelkedik. Hőhullámok esetén igyekezzünk beárnyékolt, klimatizált, vagy ventillátorral ellátott helységben tartózkodni és megfelelő mennyiségű folyadékot magunkhoz venni, de ne feledkezzünk meg az állatainkról sem!

Klimaváltozás és közegészségügy

Az extrém hőmérsékletek nem csak az egyéni egészségre, hanem a közegészségügyi rendszerekre is súlyos terhet rónak. A kórházak és egészségügyi intézmények túlterheltek, különösen a hőhullámok idején, amikor a sürgősségi ellátások száma jelentősen megnő.

Európa városaiban a kánikulai napok száma évről évre növekszik, ami növeli a hőhullámok okozta halálesetek kockázatát. A WHO jelentése szerint az extrém hőhullámok halálos áldozatainak száma az elkövetkező években ugrásszerűen emelkedni fog, ha nem történnek azonnali és hatékony intézkedések.

Mit tehetünk?

Az egyéni szintű óvintézkedések mellett – mint például a megfelelő folyadékbevitel, az árnyékban maradás és a megfelelő öltözködés – a társadalomnak és a kormányoknak is szerepük van a problémák enyhítésében. Szükség van a közegészségügyi rendszerek megerősítésére, az idősek és a krónikus betegségben szenvedők különleges védelmére, valamint a városi környezetek kialakítására a hőmérséklet csökkentése érdekében.

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!