arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

Tasmania partjainál ismét súlyos természeti katasztrófa történt: egy 157 hamis kardszárnyú bálnákból álló csoport vetődött partra. A Tasmania Természeti Erőforrások és Környezetvédelmi Minisztériuma szerint az első megfigyelések alapján szerda reggel még 136 egyed életben volt.

A helyszínre azonnal állatorvosok, önkéntesek és természetvédelmi szakemberek siettek, hogy megpróbálják megmenteni a bajba jutott állatokat. A mentőcsapatok kemény küzdelmet folytatnak a túlélőkért, de a szakértők figyelmeztetnek: a helyszín megközelíthetősége és az időjárási viszonyok jelentősen megnehezítik a segítségnyújtást.

Mi okozhatta a tömeges partra vetődést?

A tömeges partravetődés pontos oka még mindig nem teljesen tisztázott, de a kutatók szerint több tényező is szerepet játszhat benne:

  • Tájékozódási hiba: Az bálnák rendkívül szociális állatok, ezért ha egy egyed rossz irányba indul, a többiek követhetik.
  • Betegség vagy sérülés: Egyes kutatások szerint egy beteg vagy sérült vezérhím miatt az egész csapat követheti a rossz irányt.
  • Környezeti hatások: Az óceán áramlásai, a zajszennyezés vagy akár az emberi tevékenységek, például a tengeri fúrások is megzavarhatják a bálnák tájékozódását.

A mentési akció kihívásai

A bálnamentés rendkívül összetett és fizikailag megterhelő folyamat. Az állatok óriási súlya, a dagály időzítése és a part adottságai mind kihívásokat jelentenek. Sok esetben az életben maradt egyedeket visszavezetik mélyebb vizekbe, de nem ritka, hogy a mentett állatok újra partra vetődnek.

A helyi hatóságok és természetvédők most azon dolgoznak, hogy a lehető legtöbb egyedet megmentsék, miközben a kutatók próbálják feltárni a tömeges strandolás okait.

Ez a tragikus esemény ismét ráirányítja a figyelmet a tengeri emlősök védelmének fontosságára, valamint arra, hogy mennyire sérülékeny az óceánok ökoszisztémája.

Fotó:  Uncred./Dep. Természeti Erőforrások és Környezetvédelem Tasmania/AP/dpa © dpa

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!