arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

Január 7-én hatalmas földrengés rázta meg Tibet egyik legszentebb városát, Shigatsét. A Richter-skála szerint 7,1-es erősségű rengés következett be, amely komoly károkat okozott, és több mint 95 ember életét követelte. A földrengés epicentruma a délnyugat-kínai Tibet autonóm régiójában, Dingri megyében volt, Shigatse városától nem messze.

A földrengés helyi idő szerint reggel 9:05-kor történt, és a hatóságok már kora délutánra legalább 130 sérültet regisztráltak. A kínai állami média szerint több mint 1000 ház megrongálódott, és sok épület romokká vált. A földrengés következményeként számos utórengés is tapasztalható volt, és a térségben több országban, így Nepálban, Bhutánban és Indiában is érezni lehetett a rengéseket.

Kína elnöke, Hszi Csin-ping azonnal elrendelte a mentési erőfeszítések maximalizálását, hogy minimalizálják az áldozatok. A helyi hatóságok több mint 1500 tűzoltót és mentőmunkást küldtek az érintett területekre. A mentési munkálatok jelenleg is folyamatban vannak.

A földrengés epicentruma körülbelül 20 kilométeres körzetben található, ahol mintegy 6900 ember él. A területet a Himalája közelében található tektonikus lemezhatár jellemzi, amely a földrengések gyakori előfordulásának egyik fő oka. Az indiai és eurázsiai lemezek ütközése miatt a régió földrengésveszélyes, és a tudósok szerint a közeljövőben további utórengések is várhatóak.

A régióban történt földrengés nemcsak a helyi közösséget érintette, hanem a szomszédos országokat is, ahol a földmozgásokat érezni lehetett. A Brit Geológiai Szolgálat figyelmeztetett, hogy további utórengések is várhatóak, amelyek súlyosan befolyásolhatják a térségben élők mindennapi életét.

A tudósok hangsúlyozzák, hogy a földrengések előrejelzése rendkívül nehéz, és a legtöbb esetben figyelmeztetés nélkül következnek be. Az ilyen természeti katasztrófák mindig is az egyik legveszélyesebb jelenségnek számítottak, és a Himalája térségében az évek során számos nagy erejű földrengés történt, köztük a 2015-ös nepáli földrengés, amely több ezer ember életét követelte.

A helyi hatóságok és a nemzetközi közösség most mindent megtesznek, hogy segítenek a helyreállításban és az érintettek támogatásában, miközben a tudósok folyamatosan figyelik a földrengés utáni aktivitást.

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!