Hab a tortán: A Thwaites-gleccser egy globális katasztrófa előhírnöke
Az Antarktisz kietlen kiterjedésében egy kolosszális jégtömeg gyors és nyugtalanító átalakuláson megy keresztül. Ez a Thwaites-gleccser néven ismert óriás a világméretű tengerszintre gyakorolt potenciális katasztrofális hatása miatt a baljóslatú “Végítélet-gleccser” becenevet kapta.
A gleccser gyorsuló szétesése
Az International Thwaites Glacier Collaboration (ITGC) legújabb vizsgálatai még riasztóbb valóságra világítottak rá: a gleccser szétesése felgyorsul, és következményei a korábban vártnál is közvetlenebbek és súlyosabbak lehetnek.
“A Thwaites már több mint nyolc évtizede visszahúzódóban van, de az utóbbi harminc évben ez a folyamat jelentősen felgyorsult” – állítja Dr. Rob Larter, a British Antarctic Survey tengeri geofizikusa, az ITGC egyik kulcsembere. A kutatás olyan jövőt jelez, amelyben a Thwaites visszahúzódása nem csak folytatódik, hanem valószínűleg fokozódik, ami példátlan és potenciálisan visszafordíthatatlan következményekhez vezet.
Az elmúlt néhány évben az ITGC tudósai fáradhatatlan küldetésbe kezdtek, hogy megfejtsék a Thwaites-gleccser összetettségét. A legmodernebb technológiával, többek között víz alatti robotokkal felszerelkezve ezek a szakértők a gleccser dinamikájába mélyedtek, hogy megértsék a gleccser riasztó mértékű visszahúzódását. Amit felfedeztek, komoly aggodalomra ad okot. A kutatás olyan jövőt jelez, amelyben a Thwaites visszahúzódása nem csak folytatódik, hanem valószínűleg fokozódik, ami példátlan és potenciálisan visszafordíthatatlan következményekhez vezet.
A fenyegető tengerszint-emelkedés
Ha a Thwaites-gleccser és az antarktiszi jégtakaró összeomlik, a globális tengerszint akár több mint két méterrel is megemelkedhet. Ez világszerte eláraszthatna hatalmas tengerparti területeket, például Miami és Banglades partjait, illetve csendes-óceáni szigeteket. Ráadásul a Thwaites egyfajta “gát” szerepét tölti be, amely visszatartja a jégtakarót; összeomlása az egész antarktiszi jégtakaró destabilizálódásához vezethetne, ami még nagyobb tengerszint-emelkedést eredményezne.
Az előrejelzések szigorúak. Ha a Thwaites-gleccser és az Antarktisz jégtakaró tágabb értelemben véve összeomlik, a katasztrofális esemény bekövetkezésének időhorizontja a becslések szerint a következő 200 évben várható. Ez a forgatókönyv nem csupán távoli aggodalom; ez egy fenyegető valóság, amely világszerte átalakíthatja a tengerparti tájakat. A Thwaites-gleccser önmagában elegendő jeget tartalmaz ahhoz, hogy a globális tengerszintet annyira megemelje, ami a tengerparti területeket elönti, Miami nyüzsgő utcáitól kezdve Banglades sűrűn lakott területein át az idilli csendes-óceáni szigetekig.
Egy ilyen esemény következményei katasztrofálisak lennének, milliók életét befolyásolnák, és világszerte átformálnák a partvonalakat.
Új technológiák a Thwaites kutatásában
A Thwaites terepe által támasztott egyedi kihívások kezelése leleményességet és innovációt igényelt. A gleccser lefelé lejtő domborzata több jeget tesz ki a viszonylag melegebb óceáni víznek, ami felgyorsítja az olvadást. E körülmények tanulmányozására a kutatók olyan fejlett eszközöket vetettek be, mint az Icefin, egy torpedóra emlékeztető víz alatti robot. Az Icefin útja a gleccser alapvonaláig – ahol a tengerfenékhez való rögzítésből a lebegésbe vált át – kulcsfontosságú pillanatot jelentett a gleccserkutatásban, és eddig soha nem látott betekintést nyújtott a gleccser szerkezetébe és viselkedésébe.
Az Icefin és más technológiák eredményei aláhúzták a sürgős cselekvés szükségességét. Az adatokból kiderül, hogy a gleccser visszahúzódása nem csak folyamatban van, hanem valószínűleg fel is gyorsul, a jég és az óceán közötti kölcsönhatás miatt. Ez a gyorsuló olvadás szörnyű következményekkel jár a globális tengerszintre nézve, és erőteljes és azonnali válaszlépéseket tesz szükségessé a fenyegető kockázatok mérséklése érdekében.
A végítélet gleccserének gyorsuló visszavonulása egyértelmű felhívás a tudósok, a politikai döntéshozók és a globális közösség számára, hogy fokozzák az éghajlatváltozás megértésére és leküzdésére irányuló erőfeszítéseket. A tudósok és döntéshozók számára világos feladat, hogy azonnali lépéseket tegyenek a gleccser összeomlásának megakadályozására, mert part menti városaink, ökoszisztémáink és életmódunk jövője bizonytalanul függ a mérlegen.
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!