arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

Egy friss jelentés szerint a 200 milliárd dollár értékű új cseppfolyósított földgáz (LNG) projektek egy olyan „klímabombát” jelenthetnek, amely évente közel annyi károsanyag-kibocsátást eredményezne, mint az összes működő szénerőmű együttesen. Az Reclaim Finance klímacsoport jelentése figyelmeztet: ezek az LNG-projektek a globális klímacélokat veszélyeztetik, miközben a fenntarthatóság nevében valósítják meg őket.


Új gázterminálok dömpingje

A jelentés szerint az elmúlt két évben világszerte nyolc LNG-export terminál és 99 import terminál épült, ezzel az exportkapacitás 7%-kal, míg az importkapacitás 19%-kal növekedett. Ezen túlmenően 2030-ig további 156 új LNG-terminál megépítését tervezik, amelyek közül 63 export-, 93 pedig importterminál lenne.

Az LNG-projektek terjedését elsősorban a fejlődő országok szénről gázra való átállása, valamint az ukrajnai háború okozta európai gázellátási problémák hajtják. Az új beruházások azonban óriási környezeti károkat okozhatnak, különösen a metánszivárgások miatt, amelyek az üvegházhatású gázok egyik legkárosabb forrásai.

10 gigatonna kibocsátás veszélye

A Reclaim Finance számításai szerint az új LNG-terminálok 2030-ig akár 10 gigatonna üvegházhatású gáz kibocsátását eredményezhetik – ez közel azonos az összes szénerőmű éves kibocsátásával. Ez a mértékű kibocsátás veszélyezteti a Párizsi Klímaegyezmény célkitűzéseit, amelyek a globális hőmérséklet-emelkedést 1,5 °C alatt próbálják tartani.

Bankok és befektetők szerepe

A jelentés szerint a nagy bankok eddig 213 milliárd dollárt fektettek LNG-export és -import terminálokba, annak ellenére, hogy a legtöbb pénzintézet elkötelezte magát a nettó zéró kibocsátás elérése mellett. Azonban a jelentés hangsúlyozza: egyik bank sem rendelkezik konkrét irányelvvel az LNG-projektek finanszírozásának leállítására.

Justine Duclos-Gonda, a Reclaim Finance kampányfelelőse szerint:

„Az olaj- és gázipari cégek LNG-projektekkel próbálnak biztosítani maguknak jövőt, de ezek a tervek egyértelműen veszélyeztetik a Párizsi Klímaegyezmény céljait. A bankoknak és befektetőknek azonnal fel kell hagyniuk ezek támogatásával.”

A klímacélok veszélyben

Az Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint az LNG-piacok 2030-ig várhatóan 50%-kal növekednek, ami messze meghaladja a világ földgáz iránti keresletének előrejelzett növekedését. Ez a kínálati túlsúly csökkentheti a fosszilis tüzelőanyagok árát, ami akadályozhatja a megújuló energiaforrásokra való átállást.

Az IEA előrejelzése szerint az EU-ba importált földgáz ára a 2022-es 70 dolláros csúcsról 2030-ra 6,5 dollárra csökkenhet millió brit termikus egységenként (MBtu), ami a fosszilis tüzelőanyagok további elterjedését ösztönözheti. -írta a The Guardian

Fenntartható jövő?

Bár az LNG-t a szénnél környezetbarátabb alternatívának tartják, a jelentés szerint új projektekre egy fenntartható energiaátmenetben nincs szükség. Ehelyett a befektetőknek és a döntéshozóknak a megújuló technológiákba és energiahatékonysági fejlesztésekbe kellene irányítaniuk az erőforrásokat.

Az LNG terjedése a globális klímacélok elérését fenyegeti, és sürgető lépéseket követel a fosszilis tüzelőanyagok használatának minimalizálása érdekében.

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!