Emelkedő tengerszint: A csendes-óceáni szigetországok sötét jövője
A Csendes-óceán hatalmas kiterjedése apró, de élettel teli szigetországokkal tarkított, mint például Tuvalu, Kiribati és a Fidzsi-szigetek. Ezeket a trópusi paradicsomokat, ahol több millió ember él, az ember okozta éghajlatváltozás gyorsan átalakítja. A NASA tengerszint-változással foglalkozó kutatói arra figyelmeztetnek, hogy a következő 30 évben akár 20,32 centiméteres tengerszint-emelkedés is veszélyeztetheti ezeket a szigeteket.
Az elkerülhetetlen emelkedés
Riasztó, hogy ez az emelkedés elkerülhetetlennek és visszafordíthatatlannak tűnik, még akkor is, ha az üvegházhatású gázok kibocsátása ingadozik a következő években. A következmények ezekre a nemzetekre nézve végzetesek lehetnek.
A tengerszint-emelkedés elemzése a csendes-óceáni szigetek kapcsán nem volt véletlenszerű vállalkozás. A projekt a NASA tengerszint-változással foglalkozó csoportjának az amerikai külügyminisztériummal együttműködésben végzett összehangolt erőfeszítése, amelyet több csendes-óceáni szigetország, köztük Tuvalu és Kiribati kérése indított el.
Az együttműködés eredménye egy nagy felbontású térképsorozat, amely bemutatja a potenciálisan pusztító árvizeket, amelyekkel ezek a szigetek 2050-re szembesülhetnek. A szeptember 23-án bemutatott térképek a különböző kibocsátási forgatókönyvek alapján dermesztő betekintést nyújtanak a jövőbe.
“A tengerszint még évszázadokig emelkedni fog, ami gyakoribb áradásokat okoz majd” — mondta Nadya Vinogradova Shiffer, a NASA Földtudományi Osztályának óceánfizikai programvezetője. A NASA új eszköze segítségével pontosan meghatározható, hogyan fog változni az árvizek gyakorisága és súlyossága a csendes-óceáni szigetországok part menti közösségeiben az elkövetkező évtizedekben.
A tengerszint-emelkedés feltérképezése a Csendes-óceánon
A Hawaii Egyetem kutatói a Coloradói Egyetem és a Virginia Tech tudósaival együttműködve olyan térképeket készítettek, amelyek Kiribati, Tuvalu, Fidzsi, Nauru és Niue szigeteire összpontosítanak. Ezek a térképek segítenek a csendes-óceáni szigetországoknak meghatározni, hová érdemes összpontosítani.
Grace Malie, tuvalui ifjúsági vezető és az Egyesült Nemzetek Szervezete által támogatott Rising Nations kezdeményezés tagja hangsúlyozta a tudományos adatok fontosságát a tengerszint-emelkedési előrejelzések pontos közlésében. Véleménye szerint ezek az információk erősíthetik a korai előrejelző rendszereket is, amelyek jelenleg Tuvalu elsődleges védelmi eszközei.
A jövőbeli árvizek előrejelzése
A tengerszint-változással foglalkozó csoport arra figyelmeztet, hogy a 2050-es évekre szinte valamennyi csendes-óceáni szigetországban megnő az áradásokkal járó napok száma. Például Tuvaluban, ahol jelenleg évente kevesebb mint öt dagályos nap van, 2050-re akár 25 ilyen napot is elérhetnek. Hasonlóan, Kiribati egyes részein, ahol most kevesebb mint öt árvízi nap van, évente átlagosan 65 áradással kell majd szembenézniük.
“Mindenki Tuvaluban a tengerpart közelében él, így mindenkit érint” – mondta Malie, aki így összegezte: „Én az éghajlatváltozás valóságát élem meg.”
A tengerszint-emelkedés hatása a Csendes-óceánon
Bár ugyanazon az óceánon osztoznak, a tengerszint emelkedése nem minden régiót érint egyformán. A partvonal domborzata és a gleccserek olvadékvizének eloszlása miatt a tengerszint emelkedésének mértéke eltérő lehet egy-egy területen.
„Mindig a régiók közötti tengerszint-emelkedésbeli különbségekre összpontosítunk, de a Csendes-óceánban a számok meglepően egységesek” — mondta Ben Hamlington, a NASA dél-kaliforniai Jet Propulsion Laboratory (JPL) kutatója, a tengerszint-változással foglalkozó csoport vezetője.
A 20,32 centiméteres tengerszint-emelkedés következményei nem lennének egységesek minden országban. Míg egyes helyeken ez szórványos áradásokat jelenthet, más területeken akár fél évig víz alatt is állhatnak egyes régiók. Hamlington szerint átfogóbb adatokra van szükség: a műholdas megfigyelések, a tengerszint földi mérései és a földfelszín magasságára vonatkozó információk kombinációjával pontosabb előrejelzéseket lehetne készíteni. Sajnos ezek az adatok jelenleg hiányoznak a csendes-óceáni szigetországokban.
A jövő a tét
Az éghajlatváltozás nem csupán egy környezeti válság, hanem a túlélés és a globális felelősség kérdése is. Úgy tűnik, a jövő már elérte a csendes-óceáni szigetek partjait, de a kérdés az, hogy készen állunk-e szembenézni vele.
A térképek a NASA tengerszint-változással foglalkozó weboldalán találhatók.
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!