arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

Svájc ismét a klímaváltozás és a hegyvidéki kockázatok súlyos következményeivel szembesül. A svájci Vallese-Alpokban drámai természeti katasztrófa játszódott le: a Birch-gleccser hirtelen összeomlása következtében több mint 3,5 millió köbméter jég, hó és szikla zúdult alá, elsöpörve mindent, ami az útjába került. A földcsuszamlás leginkább Blatten falut érintette, ahol a felső részek gyakorlatilag eltűntek a térképről. A becslések szerint az épületek 90%-a elpusztult vagy a törmelék alá került, így a település történetének legsúlyosabb tragédiáját éli át.

Tudták, hogy baj lesz, de ekkorát nem sejtettek

A kutatók napok óta figyelték a Birch-gleccser instabil állapotát. A hegyoldal mozgásai és a gleccsertesten megjelenő repedések már előre jelezték a veszélyt, azonban az esemény mérete és ereje minden eddigi modellezést felülmúlt.

A gleccser omlása után óriási lavina zúdult végig, amely a falu fölötti völgyet is megtöltötte jéggel és sziklával. Egy ember még mindig eltűntként szerepel a nyilvántartásban, miközben a mentőcsapatok embert próbáló körülmények között folytatják a keresést.

Csoda, hogy nincs áldozat 

A helyiek és turisták közül sokakat időben evakuáltak, de egy férfit, Wheelert – akinek személyazonosságát még nem erősítették meg – a törmelékár egy hajszál híján elsodort, ám szerencsére túlélte a katasztrófát.

A klímaváltozás árnyéka

A gleccserek visszahúzódása és destabilizálódása nem új jelenség a svájci Alpokban. Az évről évre melegedő nyarak és a szélsőséges időjárási jelenségek felgyorsítják a jégtömegek olvadását, ami megnöveli az ilyen hirtelen földmozgások kockázatát.

A klímaváltozás árnyéka

A gleccserek visszahúzódása és destabilizálódása nem új jelenség a svájci Alpokban. Az évről évre melegedő nyarak és a szélsőséges időjárási jelenségek felgyorsítják a jégtömegek olvadását, ami megnöveli az ilyen hirtelen földmozgások kockázatát.

A jövő bizonytalan – de tervezni muszáj

A helyreállítás évekig is eltarthat, és kérdéses, hogy Blatten valaha is visszanyeri eredeti formáját. A svájci hatóságok sürgetik a vészhelyzeti protokollok felülvizsgálatát, valamint új térségi kockázati térképek készítését. A kutatók szerint más gleccserek is hasonló instabilitási jeleket mutatnak, így az esemény nem elszigetelt, hanem rendszerszintű probléma előfutára lehet. Az alkalmazkodás már nem opció, hanem sürgető szükségszerűség.

Blatten tragédiája nemcsak természeti katasztrófa, hanem figyelmeztetés is: az emberi tevékenység hatása a hegyvidéki ökoszisztémákra egyre kiszámíthatatlanabb és veszélyesebb következményekkel jár.

Megrázó képsorok a természet erejéről

Fotó: MeteoNews24

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!