arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

Az elmúlt években egyre több figyelem irányult a magyar fejlesztésű Smaragdfára, amelyet sokan csodafaként emlegetnek. A Sunwo Zrt. kutatócsoportja által megalkotott növény nemcsak hatékony szén-dioxid-elnyelő képessége miatt vált népszerűvé, hanem a talaj regenerálódásában és az ipari környezetek szennyezésének csökkentésében is szerepet játszik.

Mi az a Smaragdfa?

A Smaragdfa (Emerald Tree) egy gyors növekedésű, különleges hibrid fajta, mely évente akár 2-3 méteres növekedésre is képes. Ez a fa nemcsak a faipar és az építőipar számára ideális alapanyag, hanem kiváló hőszigetelő és tartós, így ajtók, bútorok és egyéb építőanyagok gyártásában is sokoldalúan felhasználható. További előnye, hogy levelei magas fehérjetartalommal bírnak, így takarmányként és biogáz előállítására is alkalmazhatók.

Karbon-klíma ültetvény Magyarországon

Az első karbon-klíma ültetvényt Nagyberényben, a Balaton közelében hozták létre, ahol a fa helyi klímához alkalmazkodva növekedhet. Az ültetvény évente hektáronként akár 100 tonna szén-dioxid megkötésére is képes, így fontos szerepet játszhat a klímavédelemben. A Smaragdfa emellett ipari és mezőgazdasági környezetben egyaránt jól hasznosítható, és a szélsőséges időjárási viszonyokat is kiválóan tűri, így alkalmas városi parkokban, mezőgazdasági szélfogók kialakítására is.

Globális érdeklődés és jövőbeli lehetőségek

A Smaragdfa iránt nemcsak Magyarországon, hanem több afrikai országban is nagy az érdeklődés. A Sunwo Zrt. reményei szerint a magyar erdészet és további nemzetközi szervezetek is felismerik a növényben rejlő lehetőségeket. Széles körű elterjedésével a fa hozzájárulhat a globális klímaválság hatásainak enyhítéséhez.

A Smaragdfa tehát nemcsak Magyarország büszkesége, hanem a világ számára is reményt nyújthat a klímaválság elleni küzdelemben.

Forrás: agroinform.hu, Klímapolitikai Intézet, Daily News Hungary

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!