arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

A londoni University College Hospital (UCLH) történelmi mérföldkőhöz érkezett: itt adták be először azt az újszerű mRNS-alapú rákellenes vakcinát, amely a beteg immunrendszerét mozgósítja a tüdőrákos sejtek felismerésére és leküzdésére. Az új terápia a BioNTech fejlesztése, és BNT116 néven fut. Az immunterápia célja, hogy ne pusztán a tüneteket kezelje, hanem a szervezet saját védekező rendszerét állítsa csatasorba a rák ellen.

Mi teszi különlegessé a BNT116 vakcinát?

A kísérleti vakcina hírvivő RNS-t (mRNS) használ, hogy bemutassa a nem kissejtes tüdőrák (NSCLC) gyakori tumormarkereit a szervezetnek. Ez a megközelítés lehetővé teszi, hogy az immunrendszer pontosan célba vegye a rákos sejteket anélkül, hogy az egészséges szövetek is károsodnának – ez éles ellentétben áll a hagyományos kemoterápiával.

Dr. Siow Ming Lee, a vizsgálat nemzeti vezetője szerint „most lépünk be az mRNS-immunterápia új korszakába, amely komoly reményt nyújthat tüdőrákban szenvedő betegeknek világszerte”.


Egy beteg, egy remény – és egy történelmi pillanat

A 67 éves Janusz Racz, a vizsgálat első résztvevője, nyíltan beszélt döntéséről: „Remélem, hogy megakadályozza a rák kiújulását. De tudósként azt is tudom, hogy a kutatás csak akkor fejlődik, ha mi betegek vállaljuk a részvételt.” Racz mesterséges intelligenciával foglalkozik, és nyitottságával példát mutat a kutatási részvétel fontosságáról.

A klinikai vizsgálat: széles körű nemzetközi együttműködés

A BNT116 vizsgálatot hét ország 34 helyszínén végzik, az Egyesült Királyságban hat kutatóközpont csatlakozott. A cél nemcsak a vakcina biztonságosságának megállapítása, hanem annak vizsgálata is, hogy a BNT116 más, már bevált NSCLC-kezelésekkel kombinálva szinergikus daganatellenes hatást eredményez-e.

Az UCLH kutatásait olyan vezető szakemberek irányítják, mint Dr. Sarah Benafif és Karl Peggs professzor, akik hangsúlyozzák az ipari partnerségek és az NIHR támogatásának jelentőségét.

Az Egyesült Királyság élettudományi vezető szerepe

Lord Vallance tudományos miniszter szerint ez a kutatás újabb bizonyítéka annak, hogy az Egyesült Királyság az élettudományi innováció élvonalában jár. Dame Cally Palmer, az NHS rákügyi igazgatója hozzáteszi: az NHS élen jár a vakcinák tesztelésében, és ez a fajta fejlesztés akár forradalmasíthatja a rák utókezelését, különösen a visszaesések megelőzésében.

Kilátások: óvatos optimizmus

Bár a vizsgálat még a kezdeti szakaszban jár, a szakértők és a betegek közös reménye, hogy a BNT116 vakcina áttörést jelenthet a tüdőrák kezelésében. A következő évek döntő jelentőségűek lesznek annak eldöntésében, hogy a vakcina beépülhet-e a rákkezelés standard protokolljába.

Ha ez sikerrel jár, az új mRNS-vakcinák nemcsak új kezelési lehetőséget nyújthatnak, hanem valódi reményt is adhatnak egy olyan betegséggel szemben, amely ma még túl sokszor bizonyul végzetesnek.

Fotó: Alexander’s Images Canva

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!