Paradicsom 2.0: Mától édesebb, gazdaságosabb a jövő zöldsége!
A paradicsom a világ egyik legfontosabb zöldsége, amely sok tápanyagot biztosít az emberek számára. A gyümölcs minőségének meghatározásában kulcsszerepet játszik a benne található oldható szárazanyag-tartalom (SSC). A fő összetevők, a fruktóz és a glükóz, a paradicsom szárazanyagának jelentős részét adják, és befolyásolják az ízt. A legtöbb fogyasztó az édesebb paradicsomot kedveli, és a magasabb cukortartalom gazdaságilag is előnyös, különösen paradicsomszósz előállításánál, ahol csökkentheti az alapanyag-felhasználást.
Az édesebb jobb
A kutatók 30%-kal több cukrot tartalmazó génmódosított paradicsomot fejlesztettek ki anélkül, hogy a méretet feláldozták volna. A kutatás lehetőséget adott a cukortartalom növelésére anélkül, hogy csökkentené a hozamot, ami gazdaságilag is előnyös. A fejlesztés új utakat nyithat a jövő paradicsomfajtái előtt.
Az idők során a paradicsomok mérete 10-100-szor nagyobb lett, mint vad társaiké, de közben édes ízüket elveszítették. Az első kereskedelmi forgalomban kapható génmódosított növény egy paradicsom volt, amelyet 1994-ben dobtak piacra az USA-ban, bár anyagilag nem bizonyult életképesnek. Azóta több génmódosított változat is született, például a 2022-ben az FDA által jóváhagyott lila paradicsom.
A legújabb eredmények
A kutatók eddig nem találtak módot arra, hogy a Solanum lycopersicum méretét és cukortartalmát egyszerre megőrizzék. Egy Nature folyóiratban megjelent tanulmány szerint két kulcsgén eltávolításával fokozható a paradicsom fruktóz- és glükóztartalma, miközben a hozam és a gyümölcs súlya változatlan marad. A kutatók átfogó genetikai elemzéssel vizsgálták a termesztett és vad paradicsomok DNS-ét, és azonosítottak két olyan gént, amelyek a cukortermelő enzimek szintjét csökkentik. Ezt követően a CRISPR módszerrel távolították el ezeket a géneket.
Édesebb és ugyanolyan nagy
Az eredmények szerint a génmódosított paradicsomnövények ugyanolyan számú és méretű paradicsomot termeltek, viszont ezek akár 30%-kal több fruktózt és szacharózt tartalmaztak. Bár a módosított paradicsom kevesebb és könnyebb magot hozott, ezek egészségesek voltak és normálisan csíráztak. A kutatók szerint munkájuk megoldást nyújthat a cukortartalom növelésére anélkül, hogy a terméshozam csökkenne, ami vonzó lehet a fogyasztók és a termelők számára egyaránt.
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!