
Az óceánok hőmérséklete rekordot döntött
Az elmúlt évtizedekben az óceánok soha nem látott ütemben nyelnek el hőt, ami komoly hatással van a Föld éghajlatára. Egy friss tanulmány szerint az óceánok felmelegedése az 1980-as évek vége óta négyszeresére gyorsult, és ez kulcsszerepet játszott a 2023-2024-es időszak rekordmagas tengerfelszíni hőmérsékleteiben.
Egyre gyorsabban melegszenek az óceánok
Korábban a globális tengerfelszíni hőmérséklet évtizedenként átlagosan 0,06 °C-kal nőtt, ma azonban ez az érték már eléri a 0,27 °C-t. Chris Merchant professzor, a Readingi Egyetem kutatója ezt egy fürdőkádhoz hasonlította, amelybe egyre gyorsabban folyik a forró víz:
„Az 1980-as években a csap még lassan csordogált, ma viszont már sokkal intenzívebben ömlik, így a melegedés is felgyorsult.”
Felboruló energiaegyensúly
A Föld több hőt nyel el a Napból, mint amennyit visszasugároz az űrbe, ez pedig kibillenti az energiaegyensúlyt. Az óceánok – amelyek a Föld által elnyelt hő több mint 90%-át tárolják – kulcsszerepet játszanak ebben a folyamatban. A sarki jég olvadása és a felhők változó eloszlása tovább fokozza a hőcsapdázást, ami még gyorsabb felmelegedést eredményez.
A kutatók szerint a legutóbbi El Niño-jelenség is hozzájárult a rekordmagas óceáni hőmérsékletekhez, de az emberi tevékenység – elsősorban az üvegházhatású gázok kibocsátása – tovább erősítette ezt a hatást. A tanulmány megállapította, hogy a tengerek felszíne olyan gyorsan melegszik, hogy a természetes ingadozások is extrém hőmérsékleti rekordokat eredményeznek.
Mit jelent mindez a bolygónkra nézve?
A melegebb óceánok erősebb hurrikánokat okoznak, megváltoztatják a csapadékeloszlást és gyorsítják a jégolvadást. A 2024-es kaliforniai erdőtüzek például részben az óceánok rendkívüli hőmérséklete miatt voltak olyan pusztítóak.
A jövő kilátásai sem túl biztatóak: a kutatás szerint az elmúlt 40 évben tapasztalt teljes óceáni hőmérséklet-emelkedés akár már a következő 20 évben megismétlődhet vagy meghaladhatja ezt a szintet. Ez pedig olyan visszafordíthatatlan változásokat hozhat, mint az óceáni áramlatok leállása vagy a jégtakarók összeomlása.
Hogyan lehet lassítani a folyamatot?
A klímaszakértők szerint az egyetlen megoldás a szén-dioxid-kibocsátás gyors csökkentése. Ehhez elengedhetetlen a megújuló energiaforrásokra való átállás, a szén-dioxidot megkötő ökoszisztémák védelme és a fenntartható földhasználati gyakorlatok elterjedése.
Az egyéni lépések is számítanak: ha csökkentjük a húsfogyasztást, energiatakarékosabban élünk, és támogatjuk a fenntartható politikákat, az mind hozzájárulhat a globális felmelegedés mérsékléséhez.
A kutatás figyelmeztet: ha nem cselekszünk időben, az éghajlati katasztrófák egyre gyakoribbá és költségesebbé válnak – mind gazdaságilag, mind ökológiailag.
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!