Amikor a klímaváltozás veszélyeiről beszélünk, általában nem a baktériumok jutnak eszünkbe. Inkább tengerszint-emelkedést, erdőtüzeket, perzselő hőhullámokat vizionálunk, de a talpunk alatt egy sokkal kevésbé látványos, ám annál veszélyesebb folyamat zajlik, a talajban élő baktériumok egyre ellenállóbbá válnak az antibiotikumokkal szemben. Igen, a klímaváltozás most már a szuperbaktériumokat is gyártja.
A melegedő talaj veszélyei
Egy friss, a Nature Ecology & Evolution folyóiratban megjelent nemzetközi tanulmány szerint a globális felmelegedés közvetlen összefüggésben áll az antibiotikum-rezisztencia gének, azaz ARG-k terjedésével a talajban. A kutatók, köztük a Durhami Egyetem szakemberei, különböző kontinensekről származó adatokat, metagenomikai vizsgálatokat és laboratóriumi kísérleteket kombinálva arra jutottak, hogy a melegebb hőmérséklet nemcsak a baktériumok túlélését segíti elő, hanem új, még ellenállóbb törzsek kialakulását is.
A talajból az emberbe
A tanulmány szerint ezek az új baktériumok gyakran a természetes környezetből, például talajból indulnak ki, majd fokozatosan bekerülhetnek az emberi szervezetbe. A meleg időjárás elősegíti a kulcsfontosságú védekező gének, például az efflux pumpákhoz és stresszválaszfehérjékhez kapcsolódó gének aktiválódását, így a baktériumok hatékonyabban védik magukat az antibiotikumok ellen.
És nem csak a meleg égövi országok vannak veszélyben, a korábban biztonságosnak hitt hideg régiók is egyre vendégszeretőbbé válnak ezeknek a kórokozóknak, mivel az enyhébb telek és a felmelegedő talaj lehetővé teszik a baktériumok hosszabb túlélését és szaporodását.
„Egy egészség”, egy közös kockázat
David W. Graham professzor, a kutatás egyik vezetője szerint a talajokban zajló rezisztencia-növekedés közvetlen veszélyt jelent mind az emberi, mind az állatgyógyászatra nézve. A professzor hangsúlyozza az „egy egészség” megközelítés fontosságát, amely figyelembe veszi az emberi, állati és környezeti egészség szoros kapcsolatát.
A jövő fertőzései már itt vannak
A gépi tanuláson alapuló előrejelzések nem sok jóval kecsegtetnek, a század végére akár 23 százalékkal is nőhet az antibiotikum-rezisztencia gének jelenléte a talajban, különösen a Proteobacteriumok és Bacteroidetesek körében, amelyek közismerten hordozzák ezeket a géneket.
A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy az éghajlatváltozás hatása nem áll meg az olvadó gleccsereknél vagy az emelkedő hőmérsékleti rekordoknál, észrevétlenül, a mikroszkopikus szinten is átírja a szabályokat. Az antibiotikum-rezisztens baktériumok csendben, de biztosan haladnak előre a talajban, és a következő közegészségügyi válságot már nem feltétlenül egy új vírus, hanem egy régi baktérium fogja okozni, csak most már golyóállóvá válva.
Mit jelent ez számunkra?
A tanulság egyszerű, és ijesztő, ideje elkezdeni úgy tekinteni a klímaváltozásra, mint ami nemcsak a jégsapkákra, hanem a saját egészségünkre is veszélyt jelent. Mert lehet, hogy a következő „természetes katasztrófa” nem egy vihar lesz, hanem egy tüsszentés.
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!