Az éghajlat alapvetőbb fenyegetés, mint a terror
Az emberiség történelmének egyik legnagyobb kihívása előtt állunk: az éghajlatváltozás nem csupán környezeti kérdés, hanem globális válság, amely az élet minden területére hatással van. A természeti katasztrófák, szélsőséges időjárási jelenségek, és az ezek következtében bekövetkező társadalmi, gazdasági problémák egyre gyakrabban éreztetik hatásukat világszerte. A terrorizmus ugyan az egyik legsúlyosabb közvetlen fenyegetésként jelenik meg a társadalom biztonsága szempontjából, ám az éghajlatváltozás hosszú távú és mélyreható hatásai sokkal átfogóbb veszélyt jelentenek.
David Lammy, az Egyesült Királyság külügyminisztere, nemrégiben kijelentette, hogy az éghajlatváltozás „alapvetőbb és átfogóbb fenyegetés, mint a terrorizmus.” Lammy hangsúlyozta, hogy bár a terrorista támadások közvetlen veszélyt jelentenek, az éghajlatváltozás következményei sokkal szélesebb körűek és hosszabb távon fenyegetik a civilizációt. Nem csak egy-egy régióra, hanem az egész világra hatást gyakorol, és ezt a hatást érezzük minden nap: az aszályok, árvizek, viharok, hőhullámok és a természeti erőforrások kimerülése mind az éghajlatváltozás következményei.
Az éghajlatváltozás nem válogat
Gazdasági, társadalmi és politikai rendszereket egyaránt destabilizálhat a klímaválság, és ennek következtében növelheti a konfliktusok kockázatát, amelyek végül terrorizmushoz és migrációs válságokhoz vezethetnek. Az élelmiszer-ellátási láncok megszakadása, a vízhiány és az erőforrásokért folytatott harc világszerte növelheti a feszültségeket és instabilitást, amelyet a szélsőséges csoportok kihasználhatnak. Ebből adódóan az éghajlatváltozás közvetve növeli a terrorizmus esélyét is, hiszen a társadalmi feszültségek kedveznek az erőszakos csoportok toborzási tevékenységének.
Lammy megfogalmazása szerint az éghajlatváltozás rendszerszintű probléma, amely minden országra hatással van, függetlenül attól, hogy mennyire járul hozzá az adott ország a globális felmelegedéshez. Az egyre növekvő árvizek, erdőtüzek és hőhullámok mindenkit érintenek, különösen a szegényebb országokat, amelyek kevesebb erőforrással rendelkeznek a védekezéshez és az alkalmazkodáshoz. Ezek az országok, amelyek leginkább szenvednek a klímaváltozás következményeitől, gyakran a legkevésbé járultak hozzá a probléma kialakulásához.
Hurrikánok, tűzvész, áradás
Az idei nyár rekord árvizeket hozott a világ egyes részein, mivel szélsőségesebb időjárási események, például hurrikánok és ciklonok sújtották Észak-Amerikát és Délkelet-Ázsia egyes részeit. A Boris vihar áradásokat okozott Közép- és Kelet-Európában – több tucat ember vesztette életét vagy tűnt el az áradások következtében.
Az éghajlatváltozás elleni küzdelem nem csupán erkölcsi kötelesség, hanem gazdasági és biztonsági kérdés is. A fosszilis tüzelőanyagok helyett megújuló energiaforrásokra való áttérés nem csak a károsanyag-kibocsátás csökkentésében segít, hanem gazdasági előnyökkel is jár. Ahogy Lammy is hangsúlyozta, a tiszta energiára való áttérés munkahelyeket teremt, csökkenti a függőséget az importált fosszilis tüzelőanyagoktól, és alacsonyabb energiaköltségeket eredményez a lakosság számára.
Az éghajlatváltozás elleni fellépés egyben lehetőség is arra, hogy a nemzetközi közösség egyesüljön egy közös cél érdekében. A globális összefogás és az olyan kezdeményezések, mint a megújuló energiák bevezetésének támogatása, hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a világ jobban felkészüljön a jövő kihívásaira. Lammy szerint az Egyesült Királyság vezető szerepet kíván játszani ebben a folyamatban, és globálisan is segíteni kívánja a fejlődő országokat abban, hogy megújuló energiára váltsanak, valamint támogatást nyújtson a klímaváltozás okozta károk enyhítésében.
Ha a világ nem cselekszik gyorsan és hatékonyan, a klímaváltozás következményei hosszú távon súlyosabbak lehetnek, mint bármelyik másik globális fenyegetés. Lammy szavai fontos emlékeztetők arra, hogy az éghajlatváltozás elleni fellépés nem halogatható, és sürgős nemzetközi együttműködésre van szükség.
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!