arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

Gyermekük következetlen lefekvés előtti rutinja állhat a bajkeverő ingadozó érzelmei és viselkedése mögött. Ez nem csupán az alvás minőségéről vagy időtartamáról szól, hanem sokkal inkább az alvási ütemtervük rendszerességéről. Ez áll a Penn State College of Health and Human Development és a Penn State College of Medicine csapata által közzétett legújabb kutatásban.

A kutatás kimutatta, hogy azok a gyerekek, akik ragaszkodnak a rendszeres lefekvéshez, minden nap ugyanabban az időben alszanak el és ébrednek, jobban képesek szabályozni viselkedésüket és érzelmeiket, különösen stresszes helyzetekben vagy másokkal való együttműködés során.

Alvás- és viselkedésminták gyermekeknél

A kutatást Adwoa Dadzie doktorandusz és tanácsadója, Orfeu Buxton professzor vezette. A csapat 143 hatéves gyermek alvási és viselkedési adatait elemezte. Az információk a Penn State Intervention Nurses Start Infants Growing on Healthy Trajectories (INSIGHT) című tanulmányból származnak.

Amikor ezek a gyerekek újszülöttek voltak, édesanyjuk a Penn State kutatóitól képzést kapott a reagáló szülői nevelésről, így ez a tanulmány hosszú távú követést biztosított a gyerekek fejlődésének megfigyelésére.

Anyák képzése a reagáló szülői nevelésre

A reagáló szülői nevelés azt jelenti, hogy a szülők melegséggel, időben és következetesen reagálnak gyermekük érzelmi és fizikai szükségleteire. Korábbi kutatások kimutatták, hogy a reagáló szülői nevelés csecsemőkorban hozzájárul az egészséges alvási szokások kialakulásához és csökkenti a gyermekkori elhízást.

Az INSIGHT tanulmány legújabb elemzése további bizonyítékokat szolgáltat a rendszeres alvási szokások előnyeiről.

Lefekvés, viselkedés és érzelmek

„Azok a gyerekek, akiknek állandó lefekvésük volt, általában képesek voltak szabályozni viselkedésüket és érzelmeiket” – magyarázta Dadzie. “Ezzel szemben azok a gyerekek, akik változó időben feküdtek le aludni, impulzívabbak voltak és kevésbé tudták kontrollálni magukat.”

A gyerekek alvásmintáját egy monitorral követték, amit hét napig a csuklójukon viseltek. A készülék folyamatosan rögzítette az alvási adatokat, melyeket egy frusztráló feladatra adott reakcióikkal vetettek össze.

Változó lefekvési idő és a gyerekek érzelmi reakciói

A kutatók figyelték a gyerekek viselkedését, miközben szüleikkel együtt egy képkeretet díszítettek. Az eredmények azt mutatták, hogy minél rendszertelenebb volt a lefekvési idő, annál kevésbé voltak képesek a gyerekek szabályozni viselkedésüket és érzelmeiket.

„A szülői nevelés számít. Amikor a szülők következetes lefekvés előtti rutinokat alakítanak ki, és időben reagálnak gyermekük szükségleteire, a gyerekek jobban szabályozzák viselkedésüket és érzelmeiket” – mondta Buxton professzor.

Viselkedés és érzelmi kontroll fejlesztése

2012 és 2014 között az INSIGHT tanulmány kísérletet indított a gyermekkori elhízás megelőzésére. Az újszülött családokat két csoportba osztották: az egyik a biztonságos gyermeknevelési tanácsokat kapta, míg a másik csoport a reagáló szülői technikákat sajátította el.

Az intervenciós csoportban a szülőket megtanították arra, hogy hogyan reagáljanak különböző viselkedési állapotokra, például a nyűgösségre, éberségre és álmosságra.

Lefekvés és érzelmi szabályozás

Mire a gyerekek betöltötték a harmadikat, testtömeg-indexük (BMI) alacsonyabb volt, mint a kontrollcsoportba tartozó gyerekeké. A program nemcsak a testsúlyra koncentrált, hanem a gyerekek éhség- és jóllakottságérzetének felismerésére is képezte a szülőket, valamint étkezési, alvási és viselkedési rutinok kialakítására.

Hatéves korukra, amikor a gyerekek visszatértek az értékelésre, a kutatók a jelenlegi tanulmány adatait használták fel az alvási szokások és viselkedés elemzéséhez. “Az eredmények egyértelműen azt mutatták, hogy a rendszeres alvási szokások létfontosságúak a proszociális és életkornak megfelelő viselkedés kialakításában” – mondta Dadzie.

A szülők tehát kulcsszerepet játszanak gyermekük egészséges fejlődésében. Még ha hektikus időbeosztásunk van is, próbáljunk következetes lefekvési rutint kialakítani, és reagáljunk időben és megfelelően gyermekük szükségleteire.

Az INSIGHT projekt nyolc évnyi kutatása alapján a bizonyítékok egyértelműek: ha a szülők elkötelezettek, egészségesebb gyermekeket nevelnek.

A tanulmány a Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics folyóiratban jelent meg.

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!