arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

Az emberi szájban élő mikrobák szerepe az egészségünkben nem elhanyagolható, sőt, egyre több kutatás mutat rá, hogy ezek a mikroorganizmusok bizonyos rákos megbetegedések kockázatát is növelhetik. Az új eredmények szerint a száj mikrobiomja – amely több mint 700 baktériumfajt tartalmaz – hozzájárulhat a fej- és nyaki daganatok kialakulásához, de a kapcsolat még nem teljesen tisztázott.

A száj mikrobiomja és a rák közötti kapcsolat

A bél után a szájban található a test második legnagyobb és legváltozatosabb mikrobiális közössége. A tudósok úgy vélik, hogy ezek a mikrobák hatással lehetnek a daganatok kialakulására és lefolyására. Egy nemrégiben publikált tanulmány szerint a szájban élő baktériumok egy csoportja akár 30%-kal is növelheti a fej-nyaki laphámsejtes karcinóma (HNSCC) kockázatát. Ezek a daganatok a szájüreg, a torok és az orrüreg területén alakulhatnak ki, és évente több mint 150 000 embert érintenek Európában.

Miért veszélyesek ezek a baktériumok?

A kutatás szerint bizonyos baktériumok jelenléte olyan gyulladásos folyamatokat indíthat el, amelyek elősegítik a daganatok kialakulását. Ezek a baktériumok biomarkerként szolgálhatnak, amelyeket az orvosok felhasználhatnak a magas kockázatú betegek azonosítására. Bár a kutatók hangsúlyozzák, hogy további vizsgálatok szükségesek a pontos mechanizmus megértéséhez, az eredmények rávilágítanak arra, hogy a száj egészsége milyen szorosan kapcsolódik az általános egészséghez.

Megelőzés és további kutatások szükségessége

A kutatás szerzői szerint a szájhigiénia kiemelt figyelmet érdemel a rákmegelőzés részeként. Az olyan alapvető gyakorlatok, mint a rendszeres fogmosás, a fogselyem használata és a fogorvosi ellenőrzések, nemcsak a fog- és ínyproblémák ellen védenek, hanem hozzájárulhatnak a daganatos betegségek kockázatának csökkentéséhez is.

A következő lépések a kutatásban

A tudósok most arra koncentrálnak, hogy pontosan meghatározzák, hogyan járulnak hozzá ezek a baktériumok a daganatok kialakulásához, és milyen módszerekkel lehetne megszakítani ezt a folyamatot. Addig is az üzenet világos: az egészséges szájhigiénia nemcsak a fogainkat és ínyünket védi, hanem akár életmentő is lehet.

Az apró lépések – mint a fogmosás és a fogselyem használata – hosszú távon nagy változást hozhatnak. Ahogy a kutatás eredményei mutatják, a szánk egészsége az egész szervezetünk egészségének alapköve.

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!