arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

Amikor legközelebb gardróbot takarítunk, és örömmel adományozzuk el régi ruháinkat, érdemes elgondolkodni: vajon tényleg jó helyre kerülnek? Egy új tanulmány, mely a Nature Cities folyóiratban jelent meg, sokkoló tényeket tár fel a textilhulladék sorsáról, ami nemcsak környezetvédelmi, hanem társadalmi problémákat is felvet.

Adományok sorsa: export vagy hulladék?

A kutatók több amerikai nagyvárosban nyomon követték az adományozott ruhák útját, és megállapították, hogy a ruhák jelentős része vagy külföldre kerül, vagy egyszerűen hulladékként végzi. Évente mintegy 92 millió tonna textilhulladék keletkezik világszerte, amely a becslések szerint 2030-ra megduplázódhat.

Melbourne, Manhattan és számos más városban az adományok egy része a hulladéklerakókban köt ki, vagy más országokban talál gazdára. Sajnos ezek a ruhák gyakran olyan országokba kerülnek, ahol a hulladékkezelés nem megfelelő, súlyosbítva a helyi környezeti problémákat.

Jótékonysági boltok kihívásai

A jótékonysági boltok ugyan kulcsszerepet játszanak a használt ruhák kezelésében, de komoly akadályokkal kell szembenézniük. Az adományok nagy része rossz minőségű, ami megnehezíti azok helyi újraértékesítését. Az ilyen ruhákat exportálják, vagy egyszerűen kidobják.

Dr. Yassie Samie, az RMIT Egyetem kutatója szerint a helyi önkormányzatoknak és a jótékonysági szervezeteknek szorosabban együtt kellene működniük, hogy hatékonyabb megoldásokat találjanak a textilhulladék kezelésére.

„A jótékonysági szervezetek már régóta nem képesek egyedül kezelni a hatalmas mennyiségű textilhulladékot” – hangsúlyozza Samie.

A textil export árnyoldalai

Az adományok exportálása kezdetben praktikus megoldásnak tűnhet, de hosszú távon környezeti és társadalmi problémákat okoz. A szegényebb országok, ahová ezek a ruhák kerülnek, gyakran nem rendelkeznek megfelelő hulladékkezelési infrastruktúrával. Emellett az olcsó, használt ruhák elárasztják a helyi piacokat, tönkretéve a helyi textilipart.

Ez az „egyszerű megoldás” csak elodázza a probléma valódi kezelését, és tovább mélyíti a globális egyenlőtlenségeket.

Fenntartható megoldások szükségessége

Az igazi változáshoz rendszerszintű megközelítés szükséges. A tanulmány szerzői javasolják a gyors divat reklámozásának korlátozását, és fenntartható alternatívák – például használt ruha boltok, javítóműhelyek és közösségi csereprogramok – népszerűsítését. Franciaország már betiltotta az ultra fast fashion reklámozását, ami jó példát mutathat más országok számára is.

Magyarországi helyzet: a ruhaadományozás kihívásai

Magyarországon is jelentős problémát okoz a textilhulladék kezelése. Évente 60-80 ezer tonna használt ruhát dobnak ki az emberek, és körülbelül a ruhák 90%-a kerül a hulladéklerakóba.
A használt ruhák gyűjtésére és újrahasznosítására több cég is törekszik. A Textrade Kft. például naponta közel 80 tonna használt ruhát dolgoz fel székesfehérvári üzemében. Azonban a begyűjtött ruhák minősége gyakran nem megfelelő, ami megnehezíti azok újrahasznosítását.

A Magyar Vöröskereszt is felhívja a figyelmet arra, hogy csak tiszta, jó állapotú ruhákat adományozzunk, mivel a szervezetnek nincs kapacitása a ruhák tisztítására vagy javítására.

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!