arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

A Föld hatalmas gleccserei olyanok, mint az éghajlati történelem időkapszulái: lassan, de kíméletlenül adják meg magukat a globális felmelegedésnek. Egy friss, nemzetközi kutatás szerint azonban még a jelenlegi klímavédelmi ígéretek is kevesek ahhoz, hogy megmentsék őket – bármilyen szépek is a politikai szólamok.

A tanulmány megdöbbentő következtetésre jutott: ha minden jelenlegi klímacél teljesül, a Föld gleccserei akkor is elveszíthetik 2020-as tömegük 76%-át. Ez nemcsak esztétikai veszteség: a jégolvadás 23 centis tengerszint-emelkedést, súlyos ökológiai zavarokat és gyakoribb természeti katasztrófákat vetít előre.

Gleccserek: lassúak, de makacsak

Regine Hock, a kutatás egyik vezetője szerint a gleccserek nem egyik napról a másikra reagálnak. Akár évszázadokig is eltarthat, mire újra egyensúlyba kerülnek, még akkor is, ha sikerülne az éghajlatot azonnal stabilizálni.

A tanulmány új módszert alkalmazott: nem állt meg 2100-nál, mint sok korábbi modell, hanem megpróbálta megbecsülni, mikor jutnak a gleccserek új egyensúlyi állapotba. Alaszkában – a világ harmadik legnagyobb gleccser-régiójában – ez akár 330 évbe is telhet még az ambiciózus klímacélok elérése esetén is.

Globális veszteségek, helyi tragédiák

A kutatás 10 ország 21 tudósának négyéves munkája volt, akik 200 000 gleccser sorsát modellezték – Grönland és az Antarktisz kivételével. A számok kíméletlenek: ha a hőmérséklet 4 Celsius-fokkal emelkedik, a világ gleccsereinek akár 86%-a eltűnhet. Még a szerényebb, 1,5 Celsius-fokos célkitűzés is 39%-os globális jégveszteséggel járna.

Minden tizedfok számít

A kutatás egyik legfontosabb üzenete az, hogy minden apró hőmérséklet-emelkedés visszafordíthatatlan következményekkel jár. Harry Zekollari klímakutató szerint a most meghozott döntések hatásai évszázadokig velünk maradnak. A gleccserek lassúságában van valami félelmetes: miközben a politikusok rövid távú ciklusokra terveznek, a gleccserek a következő generációk jövőjét írják át jéghideg kézzel.

Most vagy soha – de inkább most

A gleccserek helyzete nem csak szimbolikus. Visszahúzódásuk jelzi, mennyire sikerült – vagy nem sikerült – kezelni a klímaválságot. Még ha teljes leállítást nem is érhetünk el, a kibocsátáscsökkentés és a nemzetközi együttműködés mérsékelheti a legrosszabb forgatókönyveket. Mert bár a jég nem felejt, az emberiségnek még van esélye tanulni.

A teljes tanulmány a Science folyóiratban jelent meg. És ha valaki még mindig úgy érzi, hogy “majd valahogy megoldódik”, nos, a gleccserek nem osztják ezt az optimizmust.

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!