arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube
HTML5 Banner
Visit Planetz

A klímaváltozás hatásai világszerte egyre jobban érezhető, ami az emberek mindennapi életét leginkább a szélsőséges hőhullámok formájában befolyásolja. Ezek az időjárási jelenségek nem csupán kellemetlenséget okoznak, hanem komoly egészségügyi kockázatokat is jelentenek. A hőguta és a hő miatti kimerültség évről-évre egyre több halálesetet okoz, különösen a városi hőszigetekben élők körében. Ennek következtében a tudósok és mérnökök folyamatosan keresik azokat az innovatív megoldásokat, amelyek segíthetnek enyhíteni a hőség hatásait. Az egyik ilyen forradalmi fejlesztés a hűtőszövetek területén zajlik.

A Massachusettsi Egyetem Amherst kutatói egy új, rugalmas, mészkő alapú bevonatot fejlesztettek ki, amit különféle szövetekre lehet alkalmazni. A tesztek során kiderült, hogy ez a bevonat akár 8 Fahrenheit-fokkal (körülbelül 4 Celsius-fokkal) is csökkentheti a ruházat alatt mért hőmérsékletet a külső levegőhöz képest, és akár 15 Fahrenheit-fokkal (8 Celsius-fokkal) is a kezeletlen szövetekhez viszonyítva. Ez az innováció jelentős előrelépést jelent az extrém hőség kezelésében, különösen a globálisan növekvő hőmérséklet közepette.

A kutatók célja az volt, hogy olyan szövetbevonatot hozzanak létre, amely környezetbarát és hatékonyan hűt. Az inspirációt hagyományos mészkő alapú vakolatok adták, amelyeket évezredek óta használnak házak hűtésére forró éghajlatokon. A kísérletek során a szöveteket kalcium-karbonát, azaz mészkő és kréta alapú részecskékkel vonták be. Ezek a részecskék egyszerre képesek visszaverni a napenergiát és lehetővé tenni, hogy a test természetes hője távozzon. Az eredmények biztatóak, mivel a bevonat alkalmazásával nemcsak a ruházat alatt lévő hőmérséklet csökken, hanem a viselő is kényelmesebben érezheti magát anélkül, hogy az anyag merevvé vagy kényelmetlenné válna.

A legnagyobb előnye azonban abban rejlik, hogy ez a bevonat szinte bármilyen szövetre alkalmazható, beleértve a pamutot is. A kutatók szerint a bevonat csak a felületi réteget érinti, és nem hatol be a pamutszálakba, így megőrzi a szövet eredeti puhaságát és kényelmét. Ráadásul a kezelt szövet mosógépben is mosható, ami tovább növeli annak használati értékét a mindennapokban.

Hasonló megoldásra már korábban is volt példa. Egy 2023-ban készült tanulmány szerint az RMIT Egyetem kutatói nanogyémánt részecskékkel vontak be pamut szöveteket, és így körülbelül 3 Celsius-fokos hőmérséklet-csökkenést értek el. Bár ez a csökkenés elsőre nem tűnik jelentősnek, hosszabb idő alatt mégis érzékelhető különbséget jelent a komfortérzet és az energiafelhasználás szempontjából.

Shadi Houshyar, az RMIT projektvezetője szerint a hűtőszövetek alkalmazása akár 20-30%-os energiamegtakarítást is eredményezhet a légkondicionálók használatának csökkentése révén. Hangsúlyozta továbbá, hogy bár a nanogyémántok drágának tűnhetnek, valójában olcsón előállíthatók. Azonban a hűtőszövetek széleskörű alkalmazásához az is szükséges, hogy a költségek alacsonyak maradjanak, különben nem lesznek elérhetőek azok számára, akik a leginkább rászorulnak.

A Massachusettsi Egyetem és az RMIT Egyetem kutatásai azt mutatják, hogy a hűtőszövetek terén végzett fejlesztések kézzelfogható megoldást jelenthetnek a hőség okozta kihívásokra. Bár jelenleg még laboratóriumi környezetben készülnek ezek a szövetek, a kutatók bíznak abban, hogy a gyártási technológiák továbbfejlesztésével széles körben elérhetővé válnak. A Massachusettsi Egyetem kutatói egy új startup céget indítottak el, melynek célja, hogy a kezelt szövetek nagyobb mennyiségben is előállíthatók legyenek

Bár a hűtőszövetek technológiája még gyerekcipőben jár, a kutatók optimisták. Ahogy az extrém hőhullámok egyre gyakoribbá válnak, ezek a szövetek fontos szerepet játszhatnak abban, hogy az emberek képesek legyenek elviselni a szélsőséges körülményeket. Xueping Zhang, a Donghua Egyetem professzora szerint ezek a szövetek célzottan képesek hűteni a test különböző részeit, és hamarosan a hétköznapi emberek számára is elérhetővé válnak.

(Forrás: CNN, Fotó: Cherry Cai/RMIT University)

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!

HTML5 Banner
Visit Planetz