arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

A természet néha suttog, máskor ordít. Május 18-án az olasz Lazio régió hegyvidékén egy villámcsapás hangja örökre megváltoztatta egy gazda életét. Casalattico, egy eldugott, hegyek ölelte település aznap a természet egyik legkegyetlenebb arcával szembesült. Egy bükkerdő közelében, ahol harminchárom ló keresett menedéket a vihar elől, a villámcsapás egy szempillantás alatt végzett mindegyikükkel. Csikók is voltak közöttük – életek, amelyek még el sem kezdődtek igazán.

A helyszín több mint egyórányi gyalogútra van a legközelebbi lakott területtől. A tetemeket csak napokkal később fedezték fel. Az állatok egy helyi tenyésztőhöz tartoztak, mikrochippel voltak ellátva – ami csak még személyesebbé, még tragikusabbá teszi a veszteséget.

Több, mint egy baleset

Az előzetes vizsgálatok szerint a halál oka áramütés volt, tehát közvetlenül a villámcsapás következménye. A vihar olyan erővel sújtott le a térségre, hogy áramkimaradásokat is okozott a környező falvakban. De amit egy városlakó csak bosszantó technikai hibának él meg, az egy vidéki gazda számára végzetes lehet, különösen, ha az élete szó szerint a természethez van kötve.

Ez az eset nem „csupán” egy természeti baleset. Ez egy történet, amelyben benne van a globális éghajlatváltozás minden fenyegetése és következménye. A szélsőséges, gyorsan kialakuló viharok, a villámcsapások gyakoribbá válása már nem csak elméleti „klímamodellekben” léteznek. Itt vannak. Lecsapnak. Pusztítanak.

Állatok a frontvonalban

A klímaváltozásról szóló diskurzus gyakran nagyvárosok, politikai döntéshozók, vagy multinacionális cégek szintjén zajlik. De miközben mi vitázunk, a lovak, a tehenek, a méhek, a frontvonalban állnak.

Ez a 33 ló nem tudta, mi az a klímastratégia. Ők csak menedéket kerestek, de nem találtak. Az ő haláluk viszont éppoly világos üzenet, mint bármelyik statisztika.

Ember és természet – újra kell értelmeznünk a kapcsolatot

Ez a tragédia fájdalmasan emlékeztet arra, mennyire kiszolgáltatottá váltunk a megváltozott természeti eseményeknek. Nem uraljuk azt, legfeljebb elviseljük. A modern technológia, a mezőgazdasági rendszerek, az állattartás mind-mind egy olyan világra épültek, amely már nincs többé. A régi időjárási minták megbomlottak, a természet új szabályokat diktál és az árát az állatok, a gazdák, a vidéki közösségek fizetik meg először.

Harminchárom ló pusztulása egyetlen villámcsapásban. Egy pillanat, ami egy élet munkáját semmisítette meg, és egy egész világot figyelmeztetett. Értsük meg, mit üzen. Mert legközelebb talán nem állatok lesznek a frontvonalban.

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!