2024 legfontosabb környezetvédelmi eseményei
Ökoszorongás, éghajlati végzet, környezeti egzisztenciális rettegés – aki a zöld hírek közt mindennapos látogató gyakran találkozik ezekkel a kifejezésekkel, és sokszor saját maga is érzi azt a bizonyos feszültséget. Noha sok aggodalomra ad okot, ha éghajlati és természeti válságokról van szó, nem szabad elveszítenünk a reményt – mert a kilátástalanság kedvetlenséget szül. A média fontos szerepet játszik az éghajlati végzet és az ökoszorongás alakításában. Kiemelten lényeges, hogy hiteles, őszinte és pontos hírek szülessenek, amelyek a valós helyzetet tükrözik. Ugyanakkor elengedhetetlen, hogy a reményt ébren tartsuk: még a legapróbb pozitív környezeti események is kerüljenek reflektorfénybe, hogy ne veszítsük el a hitünket, és bízzunk a Föld jövőjében. 2024 legfontosabb környezetvédelmi eseményei mindenképpen reményteliek.
Rengeteg jelentős és kisebb horderejű környezetvédelmi projekt indult világszerte, amelyek mind hozzájárulnak bolygónk megóvásához. Az alábbiakban összegyűjtöttük az év legfontosabb előrelépéseit, kezdve a globálisan jelentős kezdeményezésektől a kisebb, de nem kevésbé fontos projektekig.
Íme 2024 legfontosabb környezetvédelmi eseményei:
1. Az EU zöld újraépítési tervének újabb lépései: A fenntartható jövő felé
Az Európai Unió 2024-ben folytatta ambiciózus Zöld Újraépítési Tervét, amely célja a fosszilis tüzelőanyagoktól való fokozatos elválás és a megújuló energiaforrások előtérbe helyezése. Az unió több milliárd eurót fektetett be zöld infrastrukturális projektekbe, beleértve a fenntartható közlekedési rendszerek és az energiatakarékos épületek fejlesztését.
2. A nagy zöld fal projekt afrikában: A sivatagosodás megállítása
A Nagy Zöld Fal projekt 2024-es újabb szakasza célja, hogy egy 8 000 km hosszú, sivatagosodást megállító zöld övezetet hozzon létre az afrikai Száhel-övezetben. A projekt több millió fát ültetett, és a helyi közösségeket is bevonta a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatokba.
3. Az egyesült államok “zöld energia törvénye”: A klímaváltozás elleni küzdelem hatalmas lépése
Az Egyesült Államok 2024-ben életbe léptette a Zöld Energia Törvényt, amely célja a megújuló energiaforrások használatának ösztönzése, miközben csökkenti a fosszilis tüzelőanyagok használatát. A törvény célja, hogy 2035-re az ország teljes energiaellátása karbonsemleges legyen.
4. A hulladékgazdálkodás forradalma: Az egyesült királyság zero waste törvénye
Az Egyesült Királyság 2024-ben elfogadta a Zero Waste Törvényt, amely célja a hulladéklerakókba kerülő szemét mennyiségének csökkentése. A törvény előírja, hogy minden új termék tervezésénél figyelembe kell venni a termék élettartamát, újrahasznosíthatóságát és lebomlási idejét.
5. A tenger fenntarthatósága: A nemzetközi tengervédelmi egyezmény
2024-ben több mint 100 ország ratifikálta az Egyesült Nemzetek Tengervédelmi Egyezményét, amely célja a világ óceánjainak védelme. Az egyezmény előírja a tengerfenéki bányászat és a túlhalászat csökkentését, valamint a műanyagszennyezés megszüntetését.
6. A városok zöldítése: Fenntartható közlekedési infrastruktúrák
2024-ben számos nagyváros, köztük New York, Párizs és Berlin, bevezette a fenntartható közlekedési infrastruktúrákat. Az új intézkedések közé tartozik a kerékpárutak bővítése, az elektromos járművek töltőállomásainak növelése és a közösségi közlekedés zöldítése.
7. A világ legnagyobb napelemparkja: A megújuló energia új korszaka
2024-ben Kína megépítette a világ legnagyobb napelemparkját, amely évente több millió tonna szén-dioxid kibocsátását takarítja meg. A projekt célja, hogy 2030-ra az ország energiaellátásának 50%-át megújuló források biztosítsák.
8. A fenntartható élelmiszertermelés forradalma: Az új vegán táplálkozási irányvonalak
2024-ben a fenntartható élelmiszertermelés terén is jelentős előrelépések történtek. Az új vegán és növényi alapú élelmiszerek egyre nagyobb szerepet kapnak a globális piacon, mivel csökkentik az állattenyésztés környezetre gyakorolt hatását.
9. A világ legnagyobb tiszta vízprojektje: A vízhiány megoldása
2024-ben Indiában elindult a világ legnagyobb tiszta vízprojektje, amely célja, hogy több millió ember számára biztosítson hozzáférést tiszta ivóvízhez. A projekt a vízforrások fenntartható kezelésére és a vízszennyezés megszüntetésére koncentrál.
10. A fenntartható divat terjedése: A zöld textilipari innovációk
A divatipar 2024-ben egyre inkább a fenntarthatóságra helyezte a hangsúlyt. Az új trendek középpontjában a környezetbarát anyagok, mint a biológiailag lebomló szövetek és újrahasznosított anyagok állnak. A nagy márkák, mint a H&M és a Zara, egyre inkább átállnak a fenntartható gyártási folyamatokra.
11. A globális faültetési kezdeményezés: A klímaváltozás elleni küzdelem új frontja
2024-ben világszerte számos új faültetési projekt indult, célul tűzve ki, hogy milliárdnyi fát ültessenek el a következő évtizedekben. A fák kulcsszerepet játszanak a szén-dioxid eltávolításában a légkörből, és segítenek megakadályozni a globális felmelegedést.
12. Az elektromos autók elterjedése: A közlekedés zöldítése
2024-ben számos ország bevezette az elektromos autók vásárlásának ösztönzését, beleértve a vásárlási kedvezményeket és az infrastruktúra fejlesztését. Az elektromos járművek számának növekedése kulcsfontosságú a közlekedési szektor kibocsátásainak csökkentésében.
13. A műanyagmentes július: A globális hulladékcsökkentési kampány
2024-ben a műanyagmentes július kampány világszerte egyre több országban vált népszerűvé. A hónap során az emberek arra ösztönözték a közösségeket, hogy csökkentsék a műanyag használatát, és váltsanak fenntartható alternatívákra.
14. A fenntartható turizmus fejlődése: Zöld szállodák és ökoturizmus
2024-ben a turizmus ipara is egyre inkább a fenntarthatóságra összpontosított. A zöld szállodák, amelyek környezetbarát technológiákat alkalmaznak, és az ökoturizmus népszerűsége növekedett. A fenntartható turizmus célja, hogy minimalizálja a turizmus környezeti hatását, miközben a helyi közösségeket is támogatja.
15. A fenntartható vízhasználat előmozdítása: Az új esővízgyűjtési rendszerek
2024-ben számos ország és város indított projektet az esővíz gyűjtésére és újrahasznosítására. Ezek a rendszerek segítenek csökkenteni a vízfogyasztást és biztosítják a fenntartható vízellátást számos területen.
16. A helyi élelmiszertermelés támogatása: Városi kertészetek és közösségi farmok
2024-ben egyre több városban indultak közösségi farmok és városi kertészetek, amelyek célja, hogy csökkentsék az élelmiszer-szállítással járó környezeti terheket és támogassák a helyi élelmiszertermelést.
17. A fenntartható csomagolás forradalma: A biológiailag lebomló csomagolóanyagok elterjedése
2024-ben számos vállalat és áruházlánc kezdett el biológiailag lebomló csomagolóanyagokat használni, ezzel csökkentve a műanyaghulladék mennyiségét.
18. A fenntartható halászat előmozdítása: A globális halászati egyezmény
2024-ben több mint 50 ország ratifikálta a fenntartható halászatot elősegítő globális egyezményt, amely célja a túlhalászat megakadályozása és az óceánok biodiverzitásának megőrzése.
19. A megújuló energiaforrások terjedése: Geotermikus energia hasznosítása
2024-ben több ország is nagy lépéseket tett a geotermikus energia hasznosításában. A geotermikus erőművek építése segít csökkenteni a fosszilis tüzelőanyagok használatát és elősegíti a karbonsemleges energiaellátást.
20. A fenntartható építészet térnyerése: Zöld épületek és passzívházak
2024-ben a fenntartható építészet iránti kereslet világszerte növekedett. A passzívházak és zöld épületek alkalmazása segít csökkenteni az energiafogyasztást és a környezeti terhelést.
21. A fenntartható mezőgazdaság előmozdítása: A permakultúra népszerűsítése
A permakultúra egyre inkább elterjedt 2024-ben, mivel fenntartható mezőgazdasági módszereket kínál, amelyek minimalizálják a vegyszerek használatát és megóvják a talaj minőségét.
22. A fenntartható szállítás: A vasúti közlekedés fejlesztése
2024-ben számos ország fektetett be a vasúti közlekedés fejlesztésébe, hogy csökkentsék az autós közlekedés környezeti hatását és elősegítsék a fenntartható közlekedést.
23. A városi zöldterületek növelése: Parkok és zöldtetők építése
2024-ben világszerte számos város kezdett el parkokat és zöldtetőket építeni, amelyek nemcsak a városok levegőjét tisztítják, hanem a helyi biodiverzitást is segítik.
24. A műanyagszennyezés csökkentése: A műanyagmentes csomagolás forradalma
2024-ben több nagyváros és ország indított kampányokat a műanyagszennyezés csökkentésére, amelyek célja a műanyag csomagolóanyagok használatának minimalizálása.
25. Az okos városok fejlesztése: Fenntartható és intelligens városok
2024-ben számos város kezdett el okos város projektet indítani, amelyek célja, hogy fenntarthatóbbá és élhetőbbé tegyék a városokat a technológia segítségével.
26. A fenntartható erdőgazdálkodás: A faültetési programok növekedése
A fenntartható erdőgazdálkodás egyre nagyobb szerepet kapott 2024-ben, mivel számos ország elindította saját faültetési programját, hogy megállítsák az erdőirtást és elősegítsék a biodiverzitás megőrzését.
27. A helyi közösségek támogatása: Fenntartható fejlődési célok
2024-ben a fenntartható fejlődés céljait egyre inkább helyi szinten is támogatták, mivel a közösségi szintű intézkedések kulcsszerepet játszanak a globális problémák megoldásában.
28. A víz megtakarítása: Fenntartható vízkezelési megoldások
2024-ben számos ország és város kezdett el fenntartható vízkezelési megoldásokat alkalmazni, hogy csökkentsék a vízfogyasztást és javítsák a vízminőséget.
29. A fenntartható oktatás: A zöld jövőért való nevelés
2024-ben a fenntartható oktatás egyre inkább teret nyert, mivel a világ iskolái és egyetemei egyre inkább a környezettudatos nevelésre koncentrálnak.
30. A fenntartható divat terjedése: A környezetbarát anyagok és újrahasznosítás népszerűsítése
2024-ben a fenntartható divat egyre inkább mainstreamé vált, mivel a nagy márkák és tervezők is zöld anyagokat és újrahasznosított anyagokat alkalmaznak a kollekcióikban.
31. „A remény üzenete”: 6 európai ország 130 millió eurót ígér a biológiai sokféleség védelmére
Hat európai ország új pénzt ígért a világ legjelentősebb biodiverzitási alapjának, amely tegnap 200 millió euróval gazdagodott.
Ausztria, Dánia, Franciaország, Németország, Norvégia és az Egyesült Királyság új finanszírozást jelentett be az ENSZ biodiverzitási csúcstalálkozóján, a COP16-on, idén októberben Kolumbiában.
32. Zöld hidrogén és tengeri szél: az Egyesült Királyság és Ausztrália együttműködik az éghajlat és az energia terén
Ausztrália és az Egyesült Királyság új megállapodást kötött az éghajlatváltozással és az energetikai kezdeményezésekkel kapcsolatos együttműködésről.
A megállapodás a megújuló energia „gyorsított” fejlesztésére irányul, olyan technológiai együttműködés révén, mint a zöld hidrogén és a tengeri szél.
33. „Eredmény az Azori-szigetek számára”: az EU hatalmas óceánvédelmi projekttel ugrást tesz a 30×30-as cél felé
Portugália ma már Európa legnagyobb tengeri védett területeinek (MPA) hálózatának ad otthont.
Létfontosságú új védelmet biztosít az Azori-szigetek egyedülálló víz alatti ökoszisztémáinak, megvédve a mélytengeri korallokat, bálnákat, delfineket, cápákat, manta rájákat és halakat az olyan káros tevékenységektől, mint a halászat.
34. Glasgow környezetbarát elektromos tapétával próbálja felfűteni öregedő otthonait
Az elektromos tapéta egy nap leválthatja a gázkazánokat? Egy európai város kipróbálja ezt az innovatív módszert az otthonok szén-dioxid-mentesítésére és az energiaszámlák csökkentésére.
Jelenleg a skót Glasgow város 12 bérházában tesztelik, hogy felmérjék tiszta hőforrásként való hatékonyságát.
35. Hűsítő szövet, amelyben sosem lesz meleged!
Amikor beköszönt a meleg idő, hajlamosak vagyunk a legmenőbb ruhatárunkhoz nyúlni – előnyben részesítjük a lenge, fehér ruhákat vagy bármit, ami a legkényelmesebbnek érzi magát.
A kínai Zhengzhou Egyetem és a Dél-Ausztráliai Egyetem (UniSA) mérnökei azonban valami konkrétabbat gondolnak a jövőbeli hőhullámos öltözködésre: egy olyan szövetre, amely valóban csökkentheti a környező hőmérsékletet.
36. Az Egyesült Királyság teljesen kiiktatta a szenet 12 év alatt
Szeptember 30-án az Egyesült Királyság lett az első G7-ország, amely felhagyott a szénenergiával. A nottinghamshire-i Ratcliffe-on-Soar utolsó szénmeghajtású erőművét délután 3 órakor „leszinkronizálták” a hálózati rendszerről, ezzel véget ért az Egyesült Királyság 142 éves széntüzelésének története.
37. A német söripar költséges hulladékot termel: ez a startup építőanyaggá alakítja
A német HopfON startup a sörfőzés során keletkező hulladékból készült termékeket értékesít az építőiparnak. Az EU-ban keletkező összes hulladék több mint egyharmada az építő- és bontási iparból származik, így ez az ágazat a tökéletes megcélzásra.
38. „Nemzeti hős”: A helyiek dicsérik a lengyel víztározót, amely két várost megmentett a Boris vihar áradásától
Hálás helyiek dicsérik azt az árvíztározót, amely két lengyel várost megmentett a közelmúltbeli felhőszakadások pusztításától. A „Nemzeti Hős”, az „Arany Királya” és a „Nagy Raciborz-víztározó” csak néhány kedves név, amelyet a lakosok adtak annak a víztározónak, amely Opole és Wroclaw városát védte a Boris vihartól.
39. A jelentős új ENSZ-egyezmény megerősíti a globális elkötelezettséget a fosszilis tüzelőanyagokról való átállás mellett
A világ legnagyobb kihívásainak kezelését célzó tervről állapodott meg vasárnap az ENSZ Közgyűlése, amelynek fő témája az éghajlatváltozás. Antonio Guterres ENSZ-főtitkár által összehívott kétnapos „Jövő Csúcstalálkozója” megnyitóján fogadták el, aki megköszönte a világ vezetőinek és diplomatáinak, hogy kinyitották egy jobb jövő „kapuját”.
40. A „helyi fenyegetéstől az értékes erőforrásig”: Lehet, hogy Izland láva fenntartható építőanyag?
Egy izlandi építészeti stúdió a láva építőanyagként történő használatát javasolja. Arnhildur Pálmadóttir, az s.ap architects Lavaforming című projektjét mutatja be jövőre a Velencei Építészeti Biennálén.
41. Az akkumulátortechnológia áttörése „hitelkártyavékony” telefonokat és hatékonyabb elektromos járműveket jelenthet
Ez az erős, könnyű szénszálas akkumulátor-technológia lehet a válasz a felvillanyozó légi közlekedésre. A svéd Chalmers Műszaki Egyetem kutatói szerint az anyag, amelyből készült, elég erős ahhoz, hogy teherhordó szerkezetként szolgáljon. A „világ legerősebb akkumulátoraként” tartják számon, és azt állítják, hogy beépíthető egy jármű tervezésébe a tömeg csökkentése és a hatótávolság növelése érdekében.
42. Ismerd meg a SweGreen-t: Ez a svéd vertikális farm induló vállalkozás zöldségeket termeszt szupermarketekben
Egy svéd cég gazdaságokat épít a szupermarketekben, hogy környezetbarát megoldást kínálhasson gyümölcs- és zöldségtermesztésre. A SweGreen Svédországban és Németországban már bevezetett megoldása megoldást jelent a vízhiányra, a mezőgazdasági területek hiányára és a globális geopolitikától való függésre.
43. A „mozdulatlan” turbinák meg tudják oldani a szélenergia zaj- és vadproblémáját?
Az Egyesült Királyság első „mozdulatlan” szélenergia-rendszerét egy oxfordi tetőre telepítették. Ha a szélenergiára gondolunk, természetesen a szélturbinák jutnak eszünkbe – elegáns lapátok forognak, hogy meghajtsák az áramfejlesztőt. De ahogy a megújuló energia forradalma előretör, egyre több technológiát fejlesztenek ki, hogy illeszkedjenek a különféle résekhez, és segítsenek gyorsabban leszoktatni a világot a fosszilis tüzelőanyagokról.
44. Ez a vegyszermentes vetőmagkezelési módszer megnyeri a szkeptikus gazdálkodókat Svédországban és azon kívül is
A hőkezelt magvak vegyszermentes megoldást kínálhatnak a gazdáknak a kártevők elleni védekezésre. A magokat jellemzően vegyszerekkel kezelik, hogy egészségesek maradjanak és elpusztítsák a kártevőket, de ez nincs összhangban az ökológiai gazdálkodás elveivel. A „ThermoSeed”, az egykori kutató, Kenneth Alness találmánya fenntartható alternatívát kínál. Éles gőzfúvást használ, amely elpusztítja a kártevőket és megőrzi a magokat.
45. Közép-Európa energiaigényének 68%-át napelemek és növények fedezhetik
A napelemek telepítése és a növénytermesztés ugyanazon a területen megoldást jelenthet a megújuló villamosenergia-termelés fellendítésére Csehországban, Magyarországon, Lengyelországban és Szlovákiában, amely egy új kutatás szerint az országok jelenlegi energiaszükségletének 68%-ának felel meg. A gazdálkodás és a zöldenergia-termelés kombinálása szintén növelheti az élelmezésbiztonságot, és további bevételeket generálhat a gazdálkodók számára.
2024 legfontosabb környezetvédelmi eseményei határozott lépések nemcsak a globális szintű környezetvédelmi kihívásokra adnak válaszokat, hanem a mindennapi életben is segítenek a fenntarthatóság elérésében. A jövő zöldebb és fenntarthatóbb lehet, ha továbbra is elkötelezettek maradunk a bolygónk védelme mellett.
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!