arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

Egy amerikai kutatócsoport új módszert dolgozott ki, amely segíthet több szén-dioxidot megkötni az óceán mélyén. Az eljárás a mikroszkopikus zooplankton étvágyát és mélyben végzett ürítési szokásait használja ki, hogy csökkentse az atmoszférikus szén-dioxid mennyiségét.


Mi az a biológiai szénpumpa?

A biológiai szénpumpa az óceán természetes mechanizmusa, amely a légköri szén-dioxidot eltávolítja és a mély óceánban tárolja. A zooplankton ebben a folyamatban kulcsszerepet játszik. Az algavirágzások során hatalmas mennyiségű szén-dioxid alakul át szerves anyaggá, amelyet általában felszíni baktériumok bontanak le, visszajuttatva a szén nagy részét a légkörbe.

A kutatók újítása: agyagpor és algavirágzás

A Mukul Sharma által vezetett csapat megoldása az algavirágzások során alkalmazott agyagpor-szórás. Az agyagpor a szénben gazdag szerves részecskékkel összekapcsolódva olyan táplálékot hoz létre, amelyet a zooplanktonok könnyen elfogyasztanak.

„Ezek az apró lények nem tudják megkülönböztetni, hogy csak fitoplanktont vagy agyaggal kevert fitoplanktont esznek – egyszerűen megeszik,” magyarázza Sharma.

Hogyan működik a módszer?

A zooplankton napi vertikális vándorlása során mélyebb rétegekbe üríti az elfogyasztott szerves anyagot. Az agyagporral kevert szén-dús részecskék – akár elfogyasztva, akár érintetlenül – a mély óceánba süllyednek, ahol a szén-dioxid akár több ezer évig tárolható.

Az agyagos részecskék további előnye, hogy hozzájárulnak az úgynevezett „tengeri hó” képződéséhez, amely az óceánfenékre hullva tartós szénmegkötést eredményez.

Mennyire hatékony ez a módszer?

A kutatók számításai szerint az agyagpor használata akár 50%-kal növelheti az algavirágzások által tárolt szén mennyiségét.

„Módszerünk újdonsága, hogy az agyagot használjuk a biológiai pumpa hatékonyságának növelésére,” mondja Sharma. „Olyan tengeri havat hozunk létre, amely gyorsabban temeti el a szenet.”

Következő lépések: terepi tesztek

Sharma és csapata a módszer terepi tesztelését tervezi Dél-Kalifornia partjainál. Egy mezőgazdasági permetező repülőgépet használnának az agyagpor szórására, miközben szenzorokat helyeznének el különböző mélységekben, hogy megfigyeljék, hogyan fogyasztják a zooplanktonok az agyagos szénrészecskéket.

„Nagyon fontos, hogy megtaláljuk a megfelelő óceáni környezetet ehhez a munkához,” hangsúlyozza Sharma. „Nem szórhatunk agyagot véletlenszerűen mindenhol.”

A kutatók célja, hogy megértsék a folyamat hatékonyságát különböző mélységekben, mielőtt szélesebb körben alkalmaznák a technikát.

A klímaváltozás elleni harc új fejezete

Ez a kutatás új utakat nyit a klímaváltozás mérséklésében. Az óceánok biológiai pumpájának megerősítése lehetőséget kínál arra, hogy jelentősen csökkentsük a légköri szén-dioxid mennyiségét, miközben fenntartjuk az óceánok ökológiai egyensúlyát.

A módszer még fejlesztés alatt áll, de Sharma és csapata optimista: a zooplanktonok segítségével az óceánok mélye hatékony szénraktárrá válhat a jövőben.

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!