Tömeges evakuáció és készültség a Fülöp-szigeteken
December 9-én a Fülöp-szigetek középső részén található Kanlaon vulkán rövid, ám heves kitörése miatt közel 87 000 ember kényszerült otthona elhagyására. A vulkán hatalmas hamufelhőt lövellt az égbe, miközben forró gáz- és törmelékáradat zúdult le a nyugati lejtőkön. Bár az esemény nem követelt közvetlen áldozatokat, a hatóságok figyelmeztetést adtak ki további, súlyosabb kitörések lehetőségére.
A kitörés következményei
A vulkáni hamu kiterjedt területet borított be, többek között az Antik tartományt, amely több mint 200 kilométerre fekszik a vulkántól. Ez nemcsak a látási viszonyokat rontotta, hanem komoly egészségügyi kockázatokat is jelentett. A légszennyezettség mérésére és a mérgező gázok lehetséges terjedésének megfigyelésére is fokozott figyelmet fordítanak a szakértők.
A kitörés miatt több belföldi és nemzetközi repülőjáratot töröltek vagy átirányítottak, ami tovább nehezítette a helyzetet a karácsonyi időszak közeledtével.
Evakuáció és kormányzati reakció
A legveszélyeztetettebb területeken, különösen La Castellana településen, amely a vulkán nyugati lejtőjén helyezkedik el, sürgős evakuáció zajlik. A helyi polgármester szerint már több mint 6 000 ember tartózkodik evakuációs központokban, míg mások ideiglenesen rokonokhoz költöztek.
Ferdinand Marcos Jr. elnök biztosította az érintett közösségeket arról, hogy a kormány készen áll a segítségnyújtásra. Az állam szociális jóléti minisztere személyesen látogatott el a térségbe, hogy koordinálja a segélyakciókat.
Az evakuációs központok gyorsan létesültek, miközben a hatóságok arcpormaszkokat, élelmiszercsomagokat és higiéniai eszközöket osztanak szét az érintettek között.
Veszélyek és készültség
A Kanlaon vulkán hétfő délutáni, közel négy perces kitörése úgynevezett piroklasztikus áramlást idézett elő – ez a vulkáni gázok, hamu és sziklák szuperforró áradása bármit elpusztíthat, ami az útjába kerül. Az ilyen események rendkívüli veszélyt jelentenek, és az érintett térségben már éjszakai kijárási tilalmat is bevezettek.
A vulkán aktivitási szintjét a Fülöp-szigetek vulkanológiai és szeizmológiai intézete a harmadik legmagasabbra emelte az ötfokozatú skálán. Ez arra utal, hogy a magma mozgása már megkezdődhetett, ami újabb kitörésekhez vezethet.
A vulkán és a Fülöp-szigetek természeti kihívásai
A 2435 méter magas Kanlaon vulkán a Fülöp-szigetek 24 legaktívabb vulkánja közé tartozik. Legutóbb 1996-ban okozott haláleseteket, amikor három túrázó vesztette életét egy hirtelen kitörés során.
A Fülöp-szigetek a Csendes-óceán “Tűzgyűrűjében” helyezkedik el, amely a világ egyik legaktívabb földrengés- és vulkáni övezete. Emellett évente átlagosan 20 tájfun és vihar sújtja az országot, amely a világ egyik legkiszolgáltatottabb nemzete a természeti katasztrófák szempontjából.
A Fülöp-szigetek, amely a Csendes-óceán “Tűzgyűrűjében” található, különösen ki van téve természeti katasztrófáknak, így a lakosságot folyamatos készültségre és óvatosságra intik.
A hatóságok a lakosság biztonságának érdekében mindent megtesznek, és az érintetteknek biztosítják az alapvető szükségleteket. Az evakuált közösségek számára azonban még hosszú út vezet a normális élethez való visszatéréshez. Ahogy az ország a karácsonyi ünnepekre készül, a Kanlaon vulkán kitörése ismét emlékeztetett arra, hogy a természet ereje mennyire meghatározza a mindennapokat a Fülöp-szigeteken.
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!