arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

Thaiföld vizei komoly veszélybe kerültek a blackchin tilápia inváziója miatt. Ez a halfaj Nyugat-Afrikából származik, és a rendkívüli alkalmazkodóképessége révén képes különböző víztípusokban – édes, sós és brakkvizekben egyaránt – gyorsan szaporodni​. A tilápia eredetileg 2010-ben került Thaiföldre, amikor a Charoen Pokphand Foods (CPF) agrárvállalat 2000 egyedet importált Ghánából kutatási célokra. Bár a vállalat állítása szerint a halakat megfelelően megsemmisítették, 2012-től kezdve megjelentek a helyi vizekben, és azóta is terjednek​.

Az ország számára a tilápia inváziója ökológiai és gazdasági szempontból egyaránt katasztrofális hatásokkal jár. A halak gyors szaporodása miatt kiszorítják az őshonos fajokat, és súlyos károkat okoznak a halászati ágazatban, különösen a garnélatenyésztésben, mely már most több millió baht értékű veszteségeket szenvedett el. Jelenleg az invázió már 17 tartományt érint, és a helyzet egyre rosszabb​.

A thaiföldi kormány számos intézkedést hozott a tilápia terjedésének megállítására. Ezek közé tartozik a halászok ösztönzése a tilápia befogására, melyért mostantól 15 bahtot fizetnek kilogrammonként​. Emellett a kormány ragadozó halakat, például ázsiai tengeri sügért és hosszúbajszú harcsát telepít a fertőzött vizekbe, hogy természetes módon csökkentsék a tilápia populációját​. Egy másik hosszútávú megoldásként a hatóságok genetikailag módosított tilápiákat fejlesztenek ki, amik steril utódokat hoznak létre, és remélhetőleg megállítják a populáció további növekedését​.

Az invázió kezelése azonban rendkívül nehéz feladatnak bizonyul. Sok szakértő úgy véli, hogy a tilápia teljes kiirtása szinte lehetetlen a faj gyors reprodukciója és széles körű elterjedése miatt. Ezért a kormányzat és a helyi közösségek közötti együttműködés kulcsfontosságú a károk minimalizálásában és a helyi ökoszisztémák megóvásában​.

Az invázió súlyosságát jól mutatja, hogy egy friss ENSZ-jelentés szerint az invazív fajok világszerte évente több mint 423 milliárd dollár kárt okoznak, és közvetlenül hozzájárulnak a növény- és állatfajok kihalásához. Thaiföld számára most a legnagyobb kérdés az, hogy sikerül-e megállítani ezt a folyamatot, vagy a tilápia végérvényesen átalakítja az ország vizeinek ökológiáját.

Miközben a helyi közösségek próbálnak alkalmazkodni az új helyzethez, sokan attól tartanak, hogy a tilápia jelenléte hosszú távon megváltoztatja Thaiföld halászati kultúráját és biodiverzitását. A kormány intézkedései kulcsfontosságúak abban, hogy megőrizhetőek-e az ország természeti kincsei, vagy elkerülhetetlen lesz az alkalmazkodás egy idegen faj uralmához.

(BBC, Theiger, The Star)

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!