Egy különleges történet kezdete
Szofi története 2016 áprilisában kezdődött, amikor egy sérült fehér gólyát lőtt sebbel vittek be a dömösi Madárpark és Természetvédelmi-mentőközpontba. A madár annyira súlyosan megsérült, hogy már soha többé nem tudott elrepülni. A mentőközpont tulajdonosa és vezetője, Márton András a Macus nevet adta neki, és gondosan ápolta, míg fel nem épült.
Macus sérülése azonban maradandónak bizonyult, így nem tudott elrepülni Afrikába telelni, ezért a mentőközpont területén kapott egy biztonságos helyet. 2017 tavaszán Márton András készített egy fészekállványt a reményben, hogy Marcus talán társat találhat magának. És láss csodát: az év áprilisának közepén valóban érkezett egy tojó, akit Szofinak neveztek el.
Hűség és kitartás nyolc éven át
Szofi azóta minden évben hűségesen visszatér Macushoz. Minden nyár végén útnak indul Afrikába, majd tavasszal – amikor már melegszik az idő – újra megérkezik a dömösi fészekbe. 2025. március 21-én Szofi ismét hazatért, és Macus már várta őt a megszokott helyén.
Ez már a kilencedik alkalom, hogy Szofi és Macus együtt fészkelnek, és közösen nevelik fel fiókáikat. Szofi hosszú útja igazi csoda, hiszen minden évben több ezer kilométert repül át veszélyekkel teli területeken, ahol villanyoszlopok, orvvadászok és a szavannák ragadozói is fenyegetik. Mégis évről évre épségben visszatér.
“Ez valóban egy csoda. 2017 óta kilencedszer fognak együtt fészkelni és fiókákat nevelni” – írta Márton András a Madárpark Facebook-oldalán.
A természet törvényei szerint élnek
Szofi már idős madárnak számít, és láthatóan évről évre fáradtabban tér vissza. Márton András szerint minden tavasszal félve várja, hogy vajon Szofi ismét hazatér-e:
“Évek óta nem viszontlátással, hanem Isten veleddel köszönök el tőle nyár végén, előre elfogadva azt, hogy jó eséllyel már nem látjuk többet. De ő visszatér. És ha már visszatért, szigorú anyaként, határozott csőrrel neveli fel a fiókáit. Bár egyre fáradtabb, de viszik az ösztönei, amíg még bírja erővel. Remélem, még sok évig.”
A gólyapár története azért is különleges, mert Szofi és Macus kapcsolatában az ösztönök és az érzelmek különös keveréke figyelhető meg. Macus, aki nem tud elrepülni, minden tavasszal hűségesen várja vissza párját – Szofi pedig, bár fáradtan és kimerülten, de mindig visszatér hozzá.
A gólyák helyzete Magyarországon
Az elmúlt években egyre több gólya érkezik vissza Magyarországra tavasszal. A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság és az MVM Démász Áramhálózati Kft. évek óta együttműködik, hogy a visszatérő fehér gólyáknak biztonságos fészkelőhelyet biztosítsanak. Az áramszolgáltatók speciális fészektartókat szerelnek fel a villanyoszlopokra, hogy megelőzzék a madarak áramütését.
Az idei első gólya már január végén megérkezett, ám később kiderült, hogy valójában nem Afrikából tért haza, hanem egész télen Európában maradt. A fekete gólyák is sikeres költési szezont tudhatnak maguk mögött: több fészekből is sikeresen repültek ki fiókák.
Egy különösen figyelemre méltó eset is napvilágot látott: egy Vas megyében gyűrűzött gólya több mint 9000 kilométert tett meg Dél-Afrikáig. Ez is mutatja, hogy a gólyák elképesztő távolságokat képesek megtenni vándorlásaik során.
Szofi és Marcus története példaértékű
Szofi és Marcus története nem csupán a természet csodáját mutatja meg, hanem a hűség és a kitartás erejét is. A madármentők és természetvédők munkája nélkül Marcus talán sosem élhette volna meg ezt a különleges kapcsolatot. Szofi visszatérése pedig azt bizonyítja, hogy a természet még mindig képes meglepetéseket okozni – és néha csodákat tenni.
Márton András szerint Szofi és Macus példája arra figyelmeztet, hogy milyen fontos a természetvédelem és a környezetvédelem:
“Ez a történet nemcsak egy gólyapárról szól, hanem arról is, hogy a természet törvényei szerint élő állatok milyen csodálatos módon alkalmazkodnak és élnek túl a kihívások ellenére. Ha Szofi és Macus képesek erre, akkor nekünk is törekednünk kell arra, hogy megvédjük őket és a környezetüket.”
Szofi idén ismét hazatért, hogy új életet adjon fiókáinak. Hogy hány évig tart még ez a csoda, azt senki sem tudja – de most még együtt vannak, és ez a természet egyik legszebb ajándéka.
A videoban rögtön rá is térnek a lényegre 🙂 Reméljük sok-sok fiókát nevelnek fel még.
Élő webkamera Szofitól és Macusról itt érhető el:
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!