Szaffi, az árva, visszavadított vadmacska kámforrá vált
Amikor egy vadállatot visszavadítanak, mindig van egy kritikus szakasz, amely alatt eldől, képes lesz-e újra szabadon élni. A Budakeszi Vadasparkban felnevelt nőstény vadmacska, Szaffi története éppen ezt az izgalmas kihívást testesíti meg. A szakirodalom szerint az első száz nap kritikus; ha ez alatt az időszak alatt az állat elpusztul, az a visszavadítás kudarcát jelenti.
Vadmacska Fajmegőrzési Program
A Budakeszi Vadaspark, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága és a Pilisi Parkerdő Zrt. 2021-ben indította el a Vadmacska Fajmegőrzési Programot, amelynek célja a „tisztavérű” vadmacskák megóvása a főváros környékén. A program során eddig öt elárvult macskakölyköt fogadtak be a parkba. Genetikai vizsgálataikat a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Genetika és Biotechnológia Intézete végezte el. Hiszen még a szakavatott szemek sem mindig tudják megkülönböztetni, hogy a két édes cicapofi közül melyik a házi, és melyik a vad. Így a genetikai vizsgálat alapján derült ki, hogy három közülük házi macska – nekik már találtak is gazdát –, míg kettő fajtiszta vadmacska volt. Ezek közül az egyik nőstény, akit Szaffinak neveztek el és akit a Budakeszi Vadaspark 2023 májusában fogadott be, majd 2023. július 17-én engedett szabadon.
Kicsit nagyobbacskán, még a Vadasparkban. Fotó: Burányi Virág/Budakeszi Vadaspark
Szaffi, a visszavadított vadmacska szabadon engedése és az azóta eltelt út tele volt aggodalommal és kérdésekkel. Ellátták őt egy napelemes GPS nyakörvvel, amely jeleket küldött volna tartózkodási helyéről. Azonban a vadmacska olyan jól rejtőzködött az aljnövényzetben, hogy a GPS nem kapott napot és így jelet sem küldött. A kihelyezett ketrecbe sem járt vissza Szaffi amiben étel is volt kitéve. A jeladó több mint 44 napig nem szolgáltattak információt a hollétéről. Szaffi kámforrá vált.
A keresés
A Budakeszi Vadaspark, a Duna-Ipoly Nemzeti Park és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület tagjai összefogtak és kétségbeesetten próbálták felkutatni akkor már Szaffi tetemét keresve. A keresőkutyák segítségével 45 hektárnyi területet fésültek át, attól tartva, hogy Szaffi elpusztult. Az állat sokuknak kedvence volt, így elhatalmasodott rajtuk a félelem, hogy vajon minden erőfeszítés hiábavaló volt és Szaffi nem élte túl a természetben?
Azonban a vadállatok túlélési ösztöne néha meglepően erős. A vadaspark csapata végül szeptember végén kapott fotókat egy vadkamerából, amelyek egyértelművé tették, hogy Szaffi él és jól van. Egy olyan területet foglalt el magának, ahol vadászhat – ez azt bizonyítja, hogy sikerült felkészíteni őt a szabad életre.
Ez a történet arra emlékeztet minket, hogy a vadállatok sokszor erősebbek, mint gondolnánk. Az emberi segítség és gondoskodás fontos, de végül az állat ösztönei és a természet adta lehetőségek döntik el további sorsukat. Szaffi mostmár magára talált a vadonban, és hamarosan, 2025 tavaszán a nyomkövető nyakörv automatikusan leesik majd róla, így teljesen szabadon élhet tovább.
A Budakeszi Vadaspark és partnerei kitartó munkájának köszönhetően egy kihalófélben lévő faj egy példánya megmenekült, ami jól mutatja, milyen fontos szerepet játszik a fajmegőrzés és a természetvédelem. Egyetlen vadmacska története reményt adhat arra, hogy még többen visszataláljanak természetes élőhelyükre, és fennmaradjanak a jövő generációi számára.
Szaffi története a kitartás és az élet erejének gyönyörű példája.
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!