Seroja és Odette ciklonok ritka tánca már 2021-ben figyelmenzetett
2021 áprilisában két trópusi ciklon, Seroja és Odette, találkozott egy ritka légköri jelenség során az Indiai-óceán délkeleti részén, Ausztrália északnyugati partjainál. Az egymással való kölcsönhatásuk, amely végül egyesülésükhöz vezetett, rávilágított az óceán és a légkör közötti rendkívüli dinamikára, és hangsúlyozta az ilyen események megértésének egyre sürgetőbb szükségességét a globális felmelegedés fényében.
Ritka meteorológiai esemény
Az Ausztrál Meteorológiai Hivatal szerint ez a kölcsönhatás a régióban „ritkán megfigyelt” jelenség volt. Seroja kezdetben heves esőzéseket és pusztító áradásokat okozott Indonézia és Kelet-Timor egyes részein, majd az Odette ciklonnal lépett kapcsolatba a Fujiwara-effektus révén – egy olyan jelenség, amely során két ciklon egymás körül kering, és végül egyesülhet. Az egyesülést követően Seroja felerősödött, és 3-as kategóriájú ciklonná vált, szokatlanul délen csapva le Nyugat-Ausztrália Mid-West régiójában.
„Ez az eseménysor nemcsak az időjárási mintákat befolyásolta, hanem egy korábban nem megfigyelt kölcsönhatást is kiváltott az alatta lévő óceánnal,” mondta Oliver Wurl, a németországi Oldenburgi Egyetem kutatója.
Hirtelen irányváltás és meglepő hatások
Seroja, miután elnyelte Odette-et, három napra lelassította a kisebb ciklont, majd hirtelen 90 fokkal megváltoztatta irányát. A találkozás, amely körülbelül egy hétig tartott, drámai változásokat idézett elő az óceánban. A Tellus A: Dynamic Meteorology and Oceanography folyóiratban megjelent tanulmány szerint Wurl és Jens Meyerjürgens kutatók olyan hatásokat figyeltek meg, amelyek általában sokkal erősebb rendszerekre jellemzőek.
Műholdas adatok, ARGO bóják, autonóm sodródók mérései és numerikus modellezés segítségével kimutatták, hogy a tengerfelszín hőmérséklete 3°C-kal csökkent, mivel hideg víz áramlott fel a mélyből, 200 méteres mélységből. Annak ellenére, hogy a ciklonok viszonylag alacsony intenzitásúak voltak (1-es kategória a hurrikánskálán), a lehűlési hatás és az upwelling mélysége a 4-es vagy 5-ös kategóriájú hurrikánokhoz volt hasonló.
Globális klímaváltozási következmények
Az ilyen ciklonok és az óceán közötti kölcsönhatások messzemenő következményekkel járnak. A hideg, mély víz feláramlása miatt az óceán több hőt nyel el a légkörből, amelyet aztán magasabb szélességi körökre szállít. Ez a folyamat kulcsszerepet játszik a globális klímaminták szabályozásában.
„A globális felmelegedés miatt a trópusi ciklonok egyidejű kialakulása és kölcsönhatása gyakoribbá válhat,” figyelmeztet Wurl. Ez fokozhatja a felső óceán extrém termodinamikai reakcióit, erősítve mind a légköri, mind az óceáni rendszereket.
Felhívás cselekvésre
Ahogy a trópusi ciklonok gyakorisága és intenzitása növekszik, az ilyen ritka kölcsönhatások tanulmányozása elengedhetetlen. Az olyan események, mint a Seroja és Odette egyesülése, nemcsak a regionális időjárást alakítják át, hanem hatással vannak a globális klímarendszerekre is, hangsúlyozva a fejlett megfigyelési és modellezési módszerek fontosságát.
Ezeknek a jelenségeknek a megértése nemcsak az időjárás előrejelzéséről szól, hanem arról is, hogy felkészüljünk egy olyan világra, ahol az óceán és a légkör közötti egyensúly egyre inkább felborul.
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!