arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

A Rochesteri Egyetem asztrofizikusa, Adam Frank, valamint David Grinspoon és Sara Walker kutatók egy provokatív gondolatkísérletet tettek közzé, amelyben azt vizsgálják, vajon egy bolygó – például a Föld – képes lehet-e valamiféle kollektív „intelligenciára”. Ezt a koncepciót „planetáris intelligenciának” nevezik, és azt a lehetőséget vizsgálja, hogy a bolygó élővilága és technológiai rendszerei kialakíthatnak egyfajta önszabályozó, adaptív rendszert.

Fejlődési szintek: némi rendszer a káoszban

A kutatók négy fejlődési szakaszt különítenek el a Föld történetében:

  • Éretlen bioszféra: Az élet korai formái még minimálisan befolyásolták a Föld rendszereit.

  • Érett bioszféra: A növények és fotoszintézis révén az élővilág már komolyan alakította a bolygó környezetét.

  • Éretlen technoszféra: A jelenlegi állapot, ahol az emberi technológia nagy hatással van a Földre, de kevéssé illeszkedik természetes rendszereihez – sőt, gyakran rombolja azokat.

  • Érett technoszféra: Egy jövőbeli hipotetikus állapot, ahol a technológia nemcsak nem árt, hanem támogatja a bolygó stabilitását.

Józanabb nézőpont a planetáris intelligenciáról

A planetáris intelligencia fogalma nem szó szerinti tudatosságot jelent, hanem egy rendszerszintű koordinációt, amelyben az élő és mesterséges rendszerek közösen képesek fenntartani az élethez szükséges feltételeket. Bár a gondolat inspiráló, jelenleg semmi sem utal arra, hogy az emberiség akár közel járna ehhez az „érett” állapothoz. A technológia fejlődése gyorsabb, mint a társadalmi adaptáció, és globális méretekben egyelőre több problémát okoz, mint amennyit megold.

Következtetés – realitások talaján maradva

A koncepció rávilágít arra, hogy az emberiség technológiai rendszereit hosszú távon össze kellene hangolni a Föld természetes folyamataival. Ez nem feltétlenül világmegváltó filozófia, inkább egy józan felismerés: ha nem akarjuk szétbarmolni a saját élőhelyünket, akkor valamit jobban kell csinálnunk. Az érett technoszféra elérése egyelőre nem tudományos realitás, hanem jobbára célkitűzés – de legalább nem teljesen légből kapott.

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!