Az ORF (Osztrák Rádió és Televízió) a közelmúltban komoly kritikák kereszttüzébe került az alsó-ausztriai viharkatasztrófával kapcsolatos tudósításai miatt. Az országos médiát bírálók szerint a köztévé túl későn reagált a viharok súlyosságára, így nem tudta megfelelő időben figyelmeztetni a lakosságot az áradásokra és a potenciális veszélyekre. Az egyik legélesebb kritikus, Jörg Kachelmann, ismert meteorológus, azzal vádolta az ORF-et, hogy bagatellizálta a vihart és annak következményeit, ami hozzájárulhatott a helyzet súlyosbodásához.
Késlekedő tájékoztatás?
Az események középpontjában álló vita főleg arról szól, hogy az ORF nem hajtott végre időben átfogó programmódosításokat. Vasárnap délutánra már több régió víz alatt volt, mire az ORF élő közvetítésben kezdett tudósítani az eseményekről. Kachelmann azt állította, hogy a viharokról szóló előrejelzések túl enyhén kezelték a közelgő veszélyeket, és hogy a köztévé meteorológusai nem figyelmeztették kellően a nézőket a várható heves esőzések és áradások súlyosságára.
Kachelmann különösen arra hívta fel a figyelmet, hogy civilizált országokban már napokkal korábban figyelmeztetnek az ilyen szélsőséges időjárási helyzetekre, és az ORF ezt nem tette meg időben. „A 300 mm-es esőt úgy kezelték, mintha csak egy kis kellemetlenség lenne” – mondta, ezzel utalva arra, hogy a köztévé nem vette elég komolyan a helyzetet.
Az ORF védekezik
Az ORF vezetősége, valamint az időjárás-jelentésekkel foglalkozó szakemberei nem hagyták szó nélkül a kritikákat. Johannes Bruckenberger, az ORF hírszerkesztőségének tagja hangsúlyozta, hogy az állomás már szerda óta folyamatosan tájékoztatta a nézőket a közelgő viharokról, és minden hírműsorban részletesen beszámoltak a lehetséges veszélyekről. Vasárnap délben az ORF2 csatorna élő adásban közvetítette az áradás legújabb fejleményeit és elemzéseit.
Martin Thür, a „Zeit im Bild” (ZIB) híradó egyik műsorvezetője szintén reagált a vádakra. Thür szerint az ORF már napokkal korábban jelentést tett a közelgő viharról, és szerdán már élő műsorban is részletezték a helyzetet. Thür szerint a kritikák nem állják meg a helyüket, és Kachelmann felháborodását „túlzónak” és „megalapozatlannak” nevezte.
Veszélyes bagatellizálás?
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az alsó-ausztriai régióban a viharok hatásai különösen súlyosak voltak. Gátak szakadtak át, és három halálesetet is jelentettek. A Kachelmann által felhozott kritika szerint az ORF veszélybe sodorta az emberek életét azzal, hogy nem kezelte megfelelő komolysággal a közelgő viharokat.
Az ORF vezetősége viszont azt állítja, hogy mindent megtettek a lakosság tájékoztatása érdekében, és a vádakat „túlzónak” és „abszurdnak” minősítették. Alexander Hofer, az ORF alsó-ausztriai igazgatója kijelentette, hogy a kritikák egy része „abszurditásba süllyed”, hiszen a közszolgálati csatorna komoly erőfeszítéseket tett a helyzet megoldására és a lakosság folyamatos informálására.
Média és katasztrófa: felelősség és kritika
Az eset rávilágít arra, hogy a média kulcsszerepet játszik a természeti katasztrófák előrejelzésében és az információk közlésében. A viharok, áradások és egyéb szélsőséges időjárási jelenségek időbeni és megfelelő kezelésének hiánya súlyos következményekkel járhat. A mostani vita az ORF körül azt mutatja, hogy a katasztrófákkal kapcsolatos médiafelelősség kérdése továbbra is rendkívül érzékeny téma, amely gyakran megosztja a közvéleményt.
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!