arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

Az Európai Unióban és az Egyesült Királyságban évente 40 000 ember idő előtti halálához járulhatnak hozzá a gáztűzhelyek által kibocsátott káros anyagok. Egy friss tanulmány szerint a beltéri levegőben található szennyező anyagok jelentős egészségkárosító hatással bírnak, amelyek hosszú távon légzőszervi és szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához vezethetnek.

A szakértők ismételten figyelmeztetnek a nitrogén-dioxid (NO₂) káros hatásaira. Az NO₂-expozíció fokozhatja az allergiás asztmások reakcióit, gyerekeknél légzőszervi problémákat és tüdőfunkció-csökkenést okozhat, valamint hozzájárulhat szív- és tüdőbetegségek kialakulásához és akár korai halálozáshoz is. Az Egyesült Államokban egy kutatás szerint a gyermekkori asztmás esetek 12%-át a gáztűzhelyek okozzák. Az NO₂ fosszilis tüzelőanyagok elégetésekor, de természeti jelenségek során is keletkezik, szmogot és rossz levegőminőséget eredményezve.

Miért veszélyesek a gáztűzhelyek?

A gázfőzők működésük során különböző káros anyagokat bocsátanak ki, köztük nitrogén-dioxidot (NO₂), amely szoros összefüggést mutat a légzőszervi problémákkal. A beltéri NO₂-koncentráció különösen zárt térben, szellőztetés nélkül veszélyes, mivel a kibocsátott anyagok belélegezhetők, és idővel egészségkárosodást okozhatnak.

“Körülbelül 50 éves egészségügyi tanulmányok azt mutatják, hogy a gáztűzhelyek károsak az egészségünkre, és a legerősebb bizonyíték a gyermekekre és a gyermekkori asztmára vonatkozik” – közölte Brady Seals, a non-profit tiszta energia szén-dioxid-mentes épületek programjának vezetője. “A gázcsatlakozással szennyezzük otthonaink belsejét.”

Egészségügyi hatások és statisztikák

A tanulmány szerint a magas NO₂-kibocsátás az asztmás megbetegedések számát is növeli, különösen a gyermekek körében. Emellett a szív- és érrendszeri betegségek előfordulása is összefüggésbe hozható a gázfőzők használatával. Az EU-ban és az Egyesült Királyságban évente 40 000 ember haláláért lehet felelős a levegőbe kerülő szennyezés.

Megoldási javaslatok és alternatívák

A gáztűzhelyek használatának csökkentése vagy lecserélése jelentős javulást eredményezhetne a beltéri levegő minőségében. Az elektromos vagy indukciós főzőlapok környezetbarátabb és egészségkímélőbb megoldások lehetnek, mivel ezek nem bocsátanak ki káros gázokat. Emellett a hatékony szellőztetés, például páraelszívók alkalmazása, szintén csökkentheti a károsanyag-koncentrációt a konyhában.

Egyre több országban indítanak kampányokat és szabályozásokat a beltéri levegő minőségének javítására. A tanulmány szerint a szabályozási intézkedések kiterjesztése és az alternatív főzőeszközök támogatása hozzájárulhatna a lakosság egészségének javításához. Az információs kampányok és támogatások segíthetnek a lakosságnak megérteni a gázfőzők káros hatásait, és elősegíthetik a változtatásokat.

Hogyan védekezhetünk a káros hatások ellen?

A háztartások számára fontos lépés lehet, hogy időnként nyissanak ablakot főzés közben, vagy használjanak páraelszívót. Azokban az országokban, ahol elérhető, az alternatív energiaforrásokra való áttérés hosszú távon csökkentheti az egészségügyi kockázatokat. A tudatos választások és a modern technológiák használata kulcsfontosságú lehet a levegőminőség és a lakosság egészségének javításában. A teljes tanulmány és a kapcsolódó adatok elérhetők a Earth.org cikkében.

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!