arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube
HTML5 Banner
Visit Planetz

Az Oxfordi Egyetem legújabb kutatása feltárta, hogy a vadon élő oroszlánoknál jelentős különbségek mutatkoznak a hímek és nőstények társas kapcsolataiban ahogy öregszenek, és ezek a különbségek mélyreható hatással lehetnek a túlélésükre. A Current Biology című folyóiratban megjelent tanulmány új betekintést nyújt a szociális öregedés területére, amely azt vizsgálja, hogyan változik az egyedek társas viselkedése az idő múlásával, és ennek milyen következményei vannak életük különböző aspektusaira.

Az afrikai oroszlánok (Panthera leo) a nagy macskafélék között különleges helyet foglalnak el, mivel életük számos lényeges tevékenysége, mint a vadászat, területvédelem és kölykök nevelése, erősen függ a társas kapcsolataiktól. Ennek ellenére eddig kevéssé volt ismert, hogyan változnak ezek a kapcsolatok az idő előrehaladtával, és milyen hatással vannak a túlélésre és általános jólétükre.

A kutatás eredményei világosan megmutatják, hogy a hím és nőstény oroszlánok szociális kapcsolatai eltérően alakulnak az életkor előrehaladtával. A nőstény oroszlánok esetében a hímekkel való kapcsolataik középkorukban a legerősebbek, majd fokozatosan gyengülnek, ahogy öregszenek. Ezzel szemben a más nőstényekkel fenntartott kapcsolataik már fiatal felnőttkoruktól kezdve fokozatosan csökkennek. Ez azt sugallja, hogy a nőstény oroszlánok az életkor előrehaladtával egyre kevésbé integrálódnak társas környezetükbe.

A hím oroszlánoknál ezzel szemben más mintázat figyelhető meg. Társaikhoz fűződő kapcsolataik középkorban a leggyengébbek, de ahogy öregszenek, újra megerősödnek. A nőstényekkel való kapcsolataik viszont középkorukban a legerősebbek, míg életük elején és végén a leggyengébbek. Ezek a változó szociális dinamikák a hím oroszlánok életének összetett és versengő természetét tükrözik, ahol a szövetségek és rivalizálások gyorsan változhatnak.

A tanulmány rávilágít arra, hogy ezek a társas kapcsolatok milyen kulcsszerepet játszanak az oroszlánok túlélésében. A nőstények esetében a szoros kapcsolatok fenntartása a “barátokkal” létfontosságú a hosszabb élethez. A kutatók megállapították, hogy az erősebb társas kötelékekkel rendelkező nőstények tovább élnek, valószínűleg azért, mert ezek a kapcsolatok védelmet és támogatást nyújtanak olyan fontos tevékenységekben, mint a területvédelem, kölykök nevelése és a közös vadászat.

“A közeli nőstény kapcsolatok fontossága, különösen a fiatal felnőttkorban, valószínűleg abból fakad, hogy a ‘barátok’ segíthetnek védekezni az olyan fenyegetések ellen, mint az infanticid hímek” – magyarázta Lauren Rudd, a tanulmány vezető szerzője, az Oxfordi Egyetem Biológiai Tanszékéről.

“Ezek a szövetségek értékes segítőtársak lehetnek a területvédelemben, vadászatban és kölykök nevelésében – mindehhez együttműködés szükséges. Ezek a tényezők együttesen magyarázhatják, miért élnek tovább az erősebb társas kötelékekkel rendelkező nőstények.”

A hím oroszlánok esetében azonban nemcsak a kapcsolatok ereje, hanem azok száma is kulcsfontosságúnak tűnik a túlélés szempontjából. A tanulmány azt sugallja, hogy a több társas kapcsolat hosszabb élettartammal jár együtt a hímeknél. Ez valószínűleg azért van így, mert egy szélesebb szociális hálózat több lehetőséget biztosít a hímek számára koalíciók kialakítására, amelyek elengedhetetlenek a dominancia megszerzéséhez és fenntartásához, valamint a párosodási lehetőségekhez való hozzáféréshez.

Ezek az eredmények túlmutatnak az oroszlánok viselkedésének megértésén. A kutatók rámutattak, hogy az életkor és nem alapján bekövetkező változások a társas kapcsolatokban jelentős hatással lehetnek a vadon élő oroszlánpopulációkban kialakuló betegségek terjedésére.

Ez az első tanulmány, amely a szociális öregedést vizsgálja vadon élő oroszlánok körében, mindkét nemre kiterjedően és több generációra visszatekintve. A kutatás egy átfogó, több mint 30 év adatain alapuló elemzést tartalmaz, amely 665 egyed 150 000 terepi megfigyelését öleli fel a Serengetiben, az 1984 és 2013 közötti időszakban, a Serengeti Oroszlán Projekt révén.

Ez az oroszlánokkal kapcsolatos munka utat nyithat hasonló tanulmányok előtt más vadállat társadalmakban, segítve annak feltárását, hogy a különböző nemi szerepek hogyan befolyásolják a szociális öregedést különböző fajoknál. A kutatás rávilágít a társas viselkedés és a túlélés közötti összetett kölcsönhatásra, értékes betekintést nyújtva az egyik legszociálisabb vadon élő nagymacska életdinamikájába. Ahogy a tudósok tovább vizsgálják ezeket a mintázatokat, a szociális öregedés és annak tágabb hatásainak megértése az állatpopulációkra kétségtelenül mélyülni fog.

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!

HTML5 Banner
Visit Planetz