arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

Május 15-én a világ figyelme újra a bolygónk jövőjére irányul: elérkezett a Nemzetközi Klímaváltozási Akciónap, amelyet 2011-ben az ENSZ kezdeményezett azzal a céllal, hogy világszerte mozgósítsa a társadalmakat az éghajlatváltozás elleni fellépésre. Bár a dátum évente visszatér, a probléma sajnos velünk maradt, és minden évvel súlyosabb következményekkel fenyeget.

A klímaváltozás hatásai már nem a jövő kérdései

Globális szinten már most is tapasztaljuk a klímaváltozás hatásait: emelkedő átlaghőmérséklet, olvadó jégsapkák, tengerszint-emelkedés, szélsőséges időjárási jelenségek, gyakoribb aszályok, áradások, erdőtüzek és egyre pusztítóbb viharok. Az IPCC legfrissebb jelentése szerint a globális hőmérséklet-emelkedés mértéke akár 1,5 °C-ot is elérhet már az előttünk álló évtizedben, ha nem történik gyors és átfogó beavatkozás. Ez a változás nem csak az ökoszisztémákat, hanem a társadalmakat is fenyegeti – gazdasági, szociális és egészségügyi vonatkozásokban egyaránt.

A klímaváltozás egészségügyi hatásai is riasztóak: a légszennyezés, a hőhullámok és az allergének terjedése már most milliók életét nehezíti meg világszerte. A WHO adatai szerint évente több mint 7 millió ember hal meg idő előtt a rossz levegőminőség miatt. Hazánk sem kivétel ez alól: egyre gyakoribbak a szokatlan időjárási szélsőségek, amelyek mind a mezőgazdaságot, mind az életminőségünket érintik.

Helyi példák és egyéni felelősség

Szerencsére Magyarországon is vannak előremutató kezdeményezések. Pécs városa például a HungAIRy LIFE integrált projekt keretében zöld beruházások sorát valósítja meg. A levegőminőség javítása érdekében bevezetett intézkedések – mint az okosparkolási rendszer, a városi zöldfelületek feltérképezése, vagy az épületenergetikai fejlesztések – mind azt a célt szolgálják, hogy élhetőbbé és fenntarthatóbbá váljon a város. Ezek a lépések példaként szolgálhatnak más önkormányzatok számára is.

De ne áltassuk magunkat: a helyi és globális megoldások nem működnek egyéni felelősség nélkül. Mindennapi döntéseink óriási hatással vannak a bolygónkra. Minden egyes megtett kilométer autóval, minden feleslegesen világító lámpa, minden kidobott étel vagy elpazarolt liter víz hozzájárulhat a probléma súlyosbodásához – vagy épp enyhítéséhez, ha tudatosan cselekszünk.

Az energiahatékony eszközök használata, a helyi termékek vásárlása, a tömegközlekedés vagy kerékpár előnyben részesítése, az újrahasznosítás és a környezetbarát szokások mind apró lépéseknek tűnnek, de ha elegen tesszük meg őket, valódi változást hozhatnak.

Egy nap a sok közül – de minden nap számít

A Nemzetközi Klímaváltozási Akciónap csak egyetlen nap a naptárban, de arra emlékeztet bennünket, hogy minden egyes nap számít. Nem várhatunk tovább kormányokra, vállalatokra vagy „valaki másra”. A mi generációnk vállán nyugszik a felelősség, hogy a következő nemzedékek ne csak emlékezzenek rá, mit vesztettünk el – hanem élhessenek egy fenntartható, élhető bolygón.

Lehet, hogy egyetlen ember nem képes megállítani a klímaváltozást. De együtt – városok, közösségek, országok és egyének – képesek vagyunk változást elérni. Kezdjük el ma. Ne azért, mert kötelező. Hanem mert nincs B bolygó. És ha mégis van, tuti nincs rajta wifi.

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!