arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

Egy riasztó felfedezés és egyben hatalmas tudományos siker az a kutatási eredmény, amire magyar kutatók jutottak és ami sokkolta a nemzetközi tudományos közösséget: a rákos sejtek egy része nem pusztul el a kemoterápia során, ahogy azt eddig feltételeztük, hanem „zombi” állapotba kerül. Ezek a sejtek látszólag inaktívak, de később újraéledhetnek és újraindíthatják a daganatot.

A felfedezés mögött a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont és az Országos Onkológiai Intézet áll, Füredi András vezetésével. A kutatócsoport kimutatta, hogy a kemoterápia után életben maradt sejtek képesek „tetszhalott” állapotban szunnyadni, majd akár hónapokkal később újra aktiválódni.

Amit eddig hittünk, és amit most már tudunk

A kemoterápiás kezelések célja eddig az volt, hogy véglegesen elpusztítsák a daganatos sejteket. A terápia-indukált szeneszcencia (TIS) nevű jelenséget a tudomány eddig végleges sejthalálnak tekintette. Most azonban kiderült: a sejtek nem halnak meg, csak „hibernálnak”.

A kutatók szerint ezek a sejtek képesek „megszökni” a TIS állapotból, és újraindítani a daganat növekedését. Ez nem csak elméleti veszély, ez magyarázatot adhat sok beteg visszaesésére a kezelések után.

Új irány a rákgyógyításban

Ez a felfedezés radikálisan új irányt jelölhet ki a rákterápiák fejlesztésében. Az eddigi szemlélet, miszerint a túlélés a kezelés végéhez kötődik, most új értelmet nyer: a „zombi” sejtek kiiktatása válik kulcsfontosságú céllá.

A jövőbeni terápiáknak tehát nemcsak az aktív daganatsejteket kell célozniuk, hanem azokat is, amelyek ideiglenesen szunnyadnak és várnak.

A betegek számára is reményt jelenthet

A kutatók bizakodók: eredményeik révén hosszú távon hatékonyabb, személyre szabott rákkezelések születhetnek. A cél: megakadályozni a daganat kiújulását, és növelni a túlélési esélyeket, nem csak statisztikákban, hanem az emberi életminőségben is.

Mit jelent ez számunkra, betegek és orvosok számára?

A kutatás gyakorlati haszna óriási. Korábban egyes kutatócsoportok azt tartották célravezetőnek, hogy a rákos sejteket tartósan „zombiállapotban” tartsák, ezzel időlegesen megfékezve a daganatot. Most viszont világossá vált: ez a megközelítés nem biztonságos, hiszen ezek a sejtek később újra aktiválódhatnak.

A Füredi András vezette kutatócsoport eredményeinek köszönhetően végre esély nyílik arra, hogy a tudományos közvélemény elutasítsa ezt a félmegoldást. A jövő fókusza az lesz, hogy a rákos sejteket ne csak „altassák”, hanem véglegesen elpusztítsák.

Ez a szemléletváltás a kemoterápiás szerek összetételének módosítását is jelenti. A cél: olyan új generációs terápiák kifejlesztése, amelyek száz százalékban hatékonyak lehetnek, és végleg véget vethetnek a daganat visszatérésének rémének.

Fotó: Canva

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!