arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

Izland Reykjanes félszigete ismét drámai vulkáni aktivitásnak adott otthont, miután november végén újabb kitörés történt. Ez már a hatodik kitörés az idén a régióban, amit az Izlandi Külügyminisztérium is megerősített. A legújabb kitörést, amely november 21-én zajlott, különösen lenyűgöző drónfelvételek örökítették meg, melyeket Jeroen Van Nieuwenhove fotós készített.

Van Nieuwenhove a kitörés nyomán keletkezett hasadék felett repült drónjával a hajnali órákban, és rögzítette a lávafolyást, amely az Izlandi Meteorológiai Hivatal (IMO) szerint legalább 7 négyzetkilométert borított be.

Ez a kitörés egy hosszú sorozat része, amely rendkívüli évet jelentett Reykjanes számára. Az év elején, januárban egy hatalmas, 15 kilométer hosszú repedés keletkezett, amelybe a magma a valaha mért leggyorsabb sebességgel áramlott. A régió ezen kívül a márciusban történt kitörés következtében egy kén-dioxid felhőt bocsátott ki, amely elérte az Egyesült Királyságot is.

A lávafolyam gyorsan elindult a Kék Lagúna, Izland leghíresebb turisztikai látványossága felé. A Kék Lagúna egy geotermikus fürdő, amely a Grindavík város közelében található, és évente közel egymillió látogatót vonz. A hatóságok evakuálták a turistákat a fürdőből, miután a láva egyre közelebb került. A láva végül elérte a Kék Lagúna melletti parkoló egy részét és egy fontos csővezetéket, amely a Svartsengi geotermikus erőműből melegvizet szállít a fürdőbe.

A helyi polgári védelem közleménye szerint szerdán körülbelül 50 otthonból evakuáltak embereket Grindavíkben, Izland déli félszigetén, de a kitörés Reykjavíktól délre történt, és nem okozott problémákat a fővárosban. A hatóságok csütörtökön megerősítették, hogy a vulkáni aktivitás továbbra is fennáll, és a láva mintegy 7 négyzetkilométeres területen terjedt el. A magma a Grindavík felé vezető úton is átkelt, de a kitörés tetőpontja már elmúlt.

A Reykjanes vulkáni aktivitása lenyűgöző képeivel és a további kitörések lehetőségével továbbra is egy figyelemre méltó és kiszámíthatatlan természeti látványosság marad.

 

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!